Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
[...]nedělá z uživatele blbce jako kolikrát Ubuntu (poznáš ten princip už při instalaci: můžeš si vybrat jestli chceš desktop KDE, GNOME nebo "jiný" a pak je instalace vlastně už jen o 1 kliknutí, nebo si tam zaškrtneš, že chceš výběr jednotlivých balíčků a můžes se těmi tisíc balíčků klidně probírat ručně - Mageia ti dává tu možnost, Ubuntu ne.[...]Ubuntu melo historicky alternate iso instalacku, bez preferovaneho desktopu a kde sis mohl vybrat co si chtel, s 20.04 je sice zahrabana, ale v podobe mini.iso je stale
Ale tam mě prostě vadí ta překombinovanost, jen to nastavení priorit repozitářů chce, aby měl člověk ideálně Ph.D. z MatfyzuTak ja mam jen SOU a openS mi plne vyhovovalo prave diky jednoduche sprave Yastu teda hlave te casti spravy instalace baliku.
výběr jednotlivých balíčků a můžes se těmi tisíc balíčků klidně probírat ručně - Mageia ti dává tu možnost, Ubuntu neNekdy takovy vyber muze vest k tomu, ze ani nenabootujes, kdyz na neco zapomenes, se mi stavalo. Ubuntu ma v bezne instalacce dve moznosti, ta druha "firefox, bezne nastroje kalkulacka, sprava disku, gedit apod ale neinstaluje kanc. balik, thunderbird, prehravace medii ani totem a ani dokonce task-manager a uz vubec ne "zabavne hry". Zrovna pred chvili jsem to zkousel. Me to plne vyhovuje.
A tyhle všechny tři dílčí platformy sežerou ~1GB na disku (ne že by to vadilo, jen je to zajímavé). Nicméně mít díky tomu aktuální cokoliv stojí za to.A tomu nazoru sam pevne veris? Taky bych chtel aplikaci ve Windows aby mi natahla pulku 95, 98, XP,
nicmene si uvedom ze Widows tohle delaji beznene, nedela. ale rad si to necham popsat. Pokud mas na mysli aplikace ze storu tak ty nic navic netahaji, vyuzivaji system naplno. Pokud mluvis o aplikacich Program Files taktez vyuzivaji system v sobe maji jen to co je jejich a nebo co system neobsahuje. Kdyz uz teda mluvis o Windows, coz o to i tam se najde nake prase, treba prechazi odnekud z Redhatu ale jsem si jistej ze by ho tam ty zkuseni nechali napachat skody, tak ze by se to dostalo do sestaveni pro bezne lidi natoz do Enterprise verze
Windows XP Mode just hit RTM status this week and will be made available for download later this month in its final version. Once installed, this optional Windows 7 feature will let anyone run their XP-only applications which wouldn’t otherwise work on the new operating system. Designed primarily for small businesses who sometimes run mission-critical apps that are not updated to work with new versions of Windows, XP Mode adds a virtualization layer comprised of the Windows Virtual PC engine a licensed copy of Windows XP Service Pack 3 running as a virtual machine, both of which will be made available for download. Larger businesses will likely use MED-V which will offer XP Mode in its new version due to be released in beta 90 days after the Windows 7 public release. Programs running in XP Mode will can be launched right from the Windows 7 desktop and even integrate with Windows 7 features like the Taskbar’s “jump lists” which show recently used files and common tasks. In order for XP Mode to run, PCs are required to have at least 2 GB of memory and a system that has chip-level virtualization from either Intel or AMDsrc:https://web.archive.org/web/20100612020845/http://on10.net/blogs/sarahintampa/Windows-XP-Mode-for-Windows-7-Goes-RTM/ from-src:https://channel9.msdn.com/Blogs/coolstuff/Whats-Compatible-with-Windows-7
jestli tam je jako zase tamnta včela tak ji nemužu najít vubec :O :O
Tiskni
Sdílej: