Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tak jsem nakonec od Linuxu utekl. Sice jsem si musel zvyknout na jine ovladani (preci jen Xmonad je neco jinyho :-) ) ale jinak spokojenost. Pro ucely molekularni biologie jsem lepsi pracovni prostredi nevidel. Ale musim uznat ze tady v Evrope trochu predrazenym pracovnim prostredi...
Tiskni
Sdílej:
Ale musim uznat ze tady v Evrope trochu predrazenym pracovnim prostredi...A hlavně na jedno brdo vypadajícím
i kamarádku, osměl se
ActionBook 585T je "vstupní třídou" společnosti Umax a patří na začátek cenového žebříčku – v testované konfiguraci ovšem ve variantě bez OS atakuje magickou hranici 20 tis. Kč bez DPH. Jedná se o notebook s masivní a jednoduchou konstrukcí. Většina šasi je z nezvykle silného a bytelně vyhlížejícího plastu stříbrné barvy; boky, zadní a spodní část jsou modrošedé (speciálně plasty spodní části působí neuvěřitelně hrubě a mohutně).Z techto nekolika vet je videt, ze tento na svou dobu velmi levny notebook mel solidni konstrukci. Ani pokud se divam hloubeji do roku 2004, nenachazim recenzi zadneho "plastoveho suntu".