Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem si ten tiling chtěl taky zkusit :-).
Stále stejné prvky jako minule. Z toho co jde vidět a je nové - spodní panel je dzen2. Černé téma mám pouze pro pidgina, aby mi na IM ploše vedle irssi nesvítil jako žárovka.
Tiskni
Sdílej:
Jsem si ten tiling chtěl taky zkusitA jsi spokojenej? Já bych se k floating wm asi už nechtěl vracet..
Z počátku jsem měl pocit, že až budu muset dělat něco víc, než prohlížet web a pdfka, zešílím z toho. Naštěstí to byl omyl. Některé věci stále řeším trošku krkolomně, některé jsem si ještě nenastavil, jak bych chtěl. Mezi námi, Haskell je hrozně vtipnej jazyk
Každopádně po týdnu jsem se na chvíli vrátil do openboxu, který jsem poslední dva roky používal a za tu dobu tam měl kde co nastavené. Vlastně jsem v něm taky nemusel používat myš. Na všechno jsem měl klávesové zkratky - spouštění aplikací, pozicování oken. Jenže co mi najednou přišlo zvláštní, že se ty okna vždycky prskly, kam se jim chtělo a já je často musel "ručně" někam umístit, abych tam neměl bordel. Proč bych to proboha dělal, když to wm může dělat za mě. Po půl hodině jsem přepnul zpátky do xmonadu. Z toho usuzuji, že na jiný způsob práce s okny jsem si zvykl asi docela rychle. Můžu jedině doporučit.
Zrovna se snažím nějakým způsobem vyřešit minimalizaci oken, protože když mám příkladně na ploše "Web" okno prohlížeče, ve kterém mám otevřené věci jako facebook, youtube, etc a najednou potřebuji udělat něco do školy, nechci ať se mi ty věci míchají. Takže bych chtěl tohle okno skrýt a otevřít si hezky nové, prázdné. Tohle je pro mě docela velká změna. Předtím jsem to řešil přesunem na jinou plochu, kde jsem měl všechny věci ohledně jednoho tématu.
Potom mě trošičku trápí, že otevření více oken na jedné ploše je docela nepohodlné a okýnka jsou děsně malá. Možná je to tím, že používám pouze základní layouty, ale to asi nebude ten problém. Na 15" monitor se toho prostě moc nevejde.