Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Pravidelne sa u mňa striedajú obdobia, kedy zahadzujem všetky grafické desktopové environmenty a ich čačky - mačky a nahadzujem rúznych minimalistických okenných manažerov ako trebárs awesome, toto funguje len dovtedy, keď mi v nich niečo zásadné nefunguje alebo chýba a vtedy zasa prechádzam do opačného extrému, keď počítací stroj, inak užitočná to mašina, hučí ako dielenská výveva z čias vlády červených koží, česky rudochov, vďaka rôznym integrovaným službám v KDE alebo podobným WM. V týchto horúčavách by mi to ani veľmi nevadilo, keby mi ten prehriaty vzduch neovieval moje plesnivé chodidlá.
... a tak teda v týchto časoch, kedy je aktuálna doba kompromisov, robím jeden kompromis aj ja, ponechávam si ten K Desktop Environment + jeho súčasti (v tej novej terminológii nemám už taký prehľad) a spúšťam len minimalistické aplikácie, teda robím to presne opačne ako niektorí, čo chtiac ušetriť zopár systémových prostriedkov inštalujú minimálny systém, následne spustia Firefox alebo kieho čerta a sú tam kde aj predtým. Ono nie je zaručené, že o pár dní bude zasa všetko inak, ale zatiaľ spokojnosť ;) Distro pre každého (úplných začiatočníkov aj mierne pokročilých) PCLOS 2012/ KDE 4.8.3
Tiskni
Sdílej:
...keď mi v nich niečo zásadné nefunguje alebo chýba...Co treba konkretne v awesome nefunguje nebo chybi?