Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Haiku R1 Alpha 3 ve VirtualBoxu. Zatim jen takový nesmělý oťukávání, ale už mam načtený nějaký návody z webu a zkusim tam dneska doinstalovat Qt, Aroru a PSI.
Tiskni
Sdílej:
Hodila by se konzultace od místního odborníka na Haiku (jméno si nepamatuju)
Zrovna před chvilkou jsem si ho nainstaloval naostro.
Ale protože neumí WPA ani moji WLAN kartu, tuhne při shutdownu a nedá se nastavit pořádně citlivost a akcelerace u touchpadu, vypadá to, že ten můj Linux v žádném případě neohrozí.
Linux by to mohlo ohrozit nejdřív tak za 10 let.
Co sem zatim zjistil - ve virtuálu je to děsně pomalý, ani mp3 to neutáhne bez sekání když se zároveň hejbe myší a videa sou nekoukatelný. Proti tomu lubuntu ve virtuálu se stejnym nastavenim (768 MB RAM, 64 MB grafika, povolená 3D akcelerace) s tim nemá problém a veme si tak 50-60 % CPU. Čekal sem to teda trochu svižnější, na 2 GHz, si pamatuju jak BeOS 5 lítal ve virtuálu na Duronu 750 MHz s mnohem míň paměti před pár lety. Mam obavy jestli se to zlepší když to bude nainstalovaný "navostro". Jinak se mi povedlo nainstalovat to Qt i Aroru a běhá to (no spíš se to plazí). Instalace je tam fakt easy - stáhnout a rozbalit, na správci balíčků se pracuje, ale zatim neni ready. PSI je nainstalovaný ale neběží, stěžuje si že nemá libssl.so.0.9.8 a s libssl.so.1.0.0 který tam je běhat nechce. Nevim jestli ho budu někde shánět nebo se na to vykašlu. Že tam běhaj Qt aplikace už mam ověřený a víc sem toho ani v plánu neměl.
Teď by mě taky zajímalo jak to je s těma knihovnama, jestli tam můžu šoupnout dvě různý verze libssl.so aby chodilo PSI a nerozhodilo by to jiný aplikace. Ale když už tam ty knihovny sou i s číslama verzí, tak předpokládam že by to vadit nemělo. Teď už jednom tu libssl.so.0.9.8 zkompilovanou pro haiku r1a3 hybrid-gcc2 někde sehnat.