Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Tak mi chcípá primární disk v desktopu (aktuálně 71 vadnejch ale ještě opravenejch sektorů) a mě nezbejvá nic jinýho než do doby než dorazí novej a přeleju naň data (který nemam z větší části nikde zálohovaný) trpět na našem 10 let starym (sice průběžně upgradovanym, ale furt je to pekelně zastaralý) kompu kde sou widle xp (sice tam bejvala kdysi i mandriva a potom i nějaký to kubuntu, ale to šlo potom pryč když se mu změnila role na komp pro bfu, návštěvy a na účto s registrem krav). Jestli si myslíte že je váš kepl pomalej, tak vás ujišťuju že neni. Na tohle pánové nemáte :-D
Tiskni
Sdílej:
v tom kompu bylo krome bedny a desky meneny vsechno nejmin jednou a za ty prachy co se do toho za ty leta nastrkali by uz byl nejmin jeden celej novej
$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 5 model name : Pentium II (Deschutes) stepping : 3 cpu MHz : 400.932 cache size : 512 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 2 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 sep mtrr pge mca cmov pat pse36 mmx fxsr up bogomips : 803.81 clflush size : 32 power management:Paměť:
$ free total used free shared buffers cached Mem: 158860 124104 34756 0 80964 24336 -/+ buffers/cache: 18804 140056 Swap: 51400 0 51400
Počítač pro návštěvy? Jako že někdo přijde na návštevu si přečíst maily? Nebo přijde na návštěvua když je to s vámi nebaví tak si zajdou na pc? Nebo aby návštěva mohla na facebook napsat že je na návštěvě?
To mi nějak nejde do hlavy k čemu takové pc pro návštěvy slouží, už se k tomu účelu někdy prakticky použilo?
puvodne to byl nas prvni a jedinej pocitac co sme meli doma a museli sme se u nej stridat, to bylo jak v temnym stredoveku pak sme prisli ruznyma zpusobama k nekolika dalsim (ruzny 486 a pentia za odvoz, pak nejaky ty repasy a neco z druhy ruky za rozumnou cenu + sem tam neco upgradnout fungl novym dilem) a tak tenhle proste zbyl a nebylo pro nej moc vyuziti. takze z nej je ted neco na zpusob kompu v pocitacovy ucebne nebo internetovy kavarne, ze si na nem muze delat kdo chce co potrebuje. a ted zrovna slouzi me jako zaloha za ten muj kde odchazi ten disk (a zrovna ten systemovej, kdyby to byl ten datovej v supliku tak ten vyndam a jede se dal, na nem mam akorat serialy, vsechny dulezity data sou na tom prvnim (a zazalohovany je jen neco, protoze na vsechno proste nebylo dost mista).