Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Tak mi chcípá primární disk v desktopu (aktuálně 71 vadnejch ale ještě opravenejch sektorů) a mě nezbejvá nic jinýho než do doby než dorazí novej a přeleju naň data (který nemam z větší části nikde zálohovaný) trpět na našem 10 let starym (sice průběžně upgradovanym, ale furt je to pekelně zastaralý) kompu kde sou widle xp (sice tam bejvala kdysi i mandriva a potom i nějaký to kubuntu, ale to šlo potom pryč když se mu změnila role na komp pro bfu, návštěvy a na účto s registrem krav). Jestli si myslíte že je váš kepl pomalej, tak vás ujišťuju že neni. Na tohle pánové nemáte :-D
Tiskni
Sdílej:
v tom kompu bylo krome bedny a desky meneny vsechno nejmin jednou a za ty prachy co se do toho za ty leta nastrkali by uz byl nejmin jeden celej novej
$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 5 model name : Pentium II (Deschutes) stepping : 3 cpu MHz : 400.932 cache size : 512 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 2 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 sep mtrr pge mca cmov pat pse36 mmx fxsr up bogomips : 803.81 clflush size : 32 power management:Paměť:
$ free total used free shared buffers cached Mem: 158860 124104 34756 0 80964 24336 -/+ buffers/cache: 18804 140056 Swap: 51400 0 51400
Počítač pro návštěvy? Jako že někdo přijde na návštevu si přečíst maily? Nebo přijde na návštěvua když je to s vámi nebaví tak si zajdou na pc? Nebo aby návštěva mohla na facebook napsat že je na návštěvě?
To mi nějak nejde do hlavy k čemu takové pc pro návštěvy slouží, už se k tomu účelu někdy prakticky použilo?
puvodne to byl nas prvni a jedinej pocitac co sme meli doma a museli sme se u nej stridat, to bylo jak v temnym stredoveku pak sme prisli ruznyma zpusobama k nekolika dalsim (ruzny 486 a pentia za odvoz, pak nejaky ty repasy a neco z druhy ruky za rozumnou cenu + sem tam neco upgradnout fungl novym dilem) a tak tenhle proste zbyl a nebylo pro nej moc vyuziti. takze z nej je ted neco na zpusob kompu v pocitacovy ucebne nebo internetovy kavarne, ze si na nem muze delat kdo chce co potrebuje. a ted zrovna slouzi me jako zaloha za ten muj kde odchazi ten disk (a zrovna ten systemovej, kdyby to byl ten datovej v supliku tak ten vyndam a jede se dal, na nem mam akorat serialy, vsechny dulezity data sou na tom prvnim (a zazalohovany je jen neco, protoze na vsechno proste nebylo dost mista).