abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Mé další desktopy

    Manjaro na Raspberry Pi 400
    Manjaro na Raspberry Pi 400



    Ubuntu 20.10 na Raspberry Pi 400
    Ubuntu 20.10 na Raspberry Pi 400

    Haiku nightly ve VirtualBoxu
    Haiku nightly ve VirtualBoxu

    Nejoblíbenější desktopy

    fluxbox, conky, adesklets
    fluxbox, conky, adesklets

    ntb>> debian lenny
    ntb>> debian lenny

    Nic
    Nic

    Rpg desktop
    Rpg desktop

    Když ho miluješ, není co řešit
    Když ho miluješ, není co řešit

     další »

    Twister OS na RPi 400

    Twister OS na RPi 400

    V podstatě standardní Raspi OS s XFCE by default a nějakýma jejich addonama a vylepšeníma (jako třeba skiny na win 10 a masox nebo emulátor x86 s wine a steamem, nicméně openarena na tom moc fps nedává, takže to žádný herní dělo nebude). Jinak je to celkem zajímavý distro pro RPi... Jo a to conky je od nich, to tam asi přidali ve verzi 2.0.0 (aby si někdo nemyslel že to je moje práce).

    kotyz | 12. 4. 2021 | Zhlédnuto: 731× | Oblíbenost: 0

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    kotyz avatar 12.4.2021 18:46 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400
    Přílohy:
    Pro zájemce konfigurák ke conky .conkyrc a skript pro vykreslení kroužků .conky_rings.lua

    Vypadá to celkem pěkně, když si to poladíte a trochu přepíšete tak to bude fungovat i mimo RPi.

    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    lukve avatar 12.4.2021 18:53 lukve | skóre: 29 | blog: lukolve | Prešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400

    Cau, zauimal by ma vykon tej klavesnicovej verzie Rpi 4ky ako na tom je s pohladu desktop experience ide to svizne ako chapem ako si pisal na hry to nie je aspon nie na 3D strielacky mozno tak RetroArch ale mne ide skor o ten desktop. Mam doma Rpi 3Bplus a Rpi 3Aplus teda tie nove trojkove a neni to zle s LXDE mozno skusim XFCE zatial mi uz dlhsiu dobu lezia v sufliku. Na RLX.sk co je super distributor suciastok a ma v ponuke rozne aj single board pocitace som nasiel NVIDIA Jetson Nano za 70ecka co neni vela je to tiez arm doska a trochu ma laka ci ju kupit kedze predcsa pozname ze tam je graficky akcelerator od nvidie. Mal som aj par odroidov C1+ a XU4 a tie su dost specificke a podla mna aj dost vela bugov maju takze preto sa pytam ci ta RPi400 je ok na desktop a ked uz to XFCE mas zapnuty aj compozitor

    linux user more than 20y
    kotyz avatar 12.4.2021 19:44 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400
    Výkon to má, ale má to dost rezervy. Utáhne to třeba Netflix nebo Youtube ve full HD (ideálně v Chromiu, ve Firefoxu není widevine cdm a ani když se doinstaluje z repa kam ho nedávno přidali tak to stejně nejde, navíc Firefox je tam jen starší ESR verze a nefunguje tak dobře, Chromium má mody a je víc optimalizovaný). Čeho si všimneš hned tak je to že aplikace se spouští pomalu, velký aplikace hodně pomalu (až desítky sekund), ale jakmile sou načtený tak je to celkem svižný. Youtube videa se můžou sekat ze začátku dokud se celá stránka nenačte a nesedne si to, přepínání z a do full screenu taky pár dlouhejch sekund trvá, ale když je to načtený a nesahá se na to tak to hraje a framy se nezahazujou. Arduino IDE se třeba spouští velice dlouho a odezva ani po spuštení není bůhví co, ale je to použitelný. LibreOffice je taky celkem použitelný. Mam i Manjaro s KDE a taky je to celkem použitelný a svižný, ani ten desktop nežere o tolik víc paměti. Většinu aplikací co používám na desktopu sem na tom rozchodil, ikdyž některý bylo nutný instalovat ručně nebo kompilovat ze zdrojáků. Chybí mi třeba dropbox klient, ale pokud si jen občas potřebuju stáhnout pár souborů tak se dá i přes webový rozhraní. Pokud na tom člověk nechce hrát hry, stříhat video nebo editovat obří fotky v GIMPu tak by mu to mohlo stačit - prohlížení webu v Chromiu, bez větších problémů, komunikace pomocí Telegramu taky celkem v pohodě (hlavně Manjaro má aktuální verzi v repu, Raspi OS a Twister OS mají hodně starou, ale po povolení backports repa se dá nainstalovat trochu čerstvější), chodí na tom i třeba GIMP a Inkscape, ale nic velkýho bych v tom asi nedělal, je to dost těžkopádný a mohla by tomu dojít brzy paměť. Psaní textů a programování asi bez větších potíží, nějaký IDE a editory už tam mají od výroby, dá se přidat vs code a arduino ide, sice se dýl spouští a sou trochu těžkopádný, ale svojí práci si odvedou. Na tý klávesnici se taky nepíše zle, český polepky stojí pár korun a někdo se obejde i bez nich. Myš je taková hodně basic a má hodně krátkej kabel, tady by se uplatnila nějaká šikovná bezdrátová od Logitechu třeba. Líbí se mi jak je to komplet tichý a kompaktní, proti standardní RPi 4 to má vyřešený chlazení a je to už z výroby taktovaný vejš - a dá se bez problémů přetaktovat na 2 GHz. Jediná nevýhoda asi je že se nedělá i v 8 GB verzi a že nemá audio jack. Kompozitor v KDE i XFCE mam zapnutej, aspoň sem ho teda nikdy nevypínal. Já sem s každym updatem a novym firmwarem a kernelem spokojenejší a spokojenejší, protože akcelerace videa a grafiky se zlepšuje. Jako záložní desktop by mi to asi celkem stačilo. Všechno co sem dneska dělal tady na ábíčku sem dělal na něm.
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    lukve avatar 13.4.2021 01:09 lukve | skóre: 29 | blog: lukolve | Prešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400

    moje zaciatky boli skor s BANANA PRO super doska 2 jadro s neexistujucim ovladacom k graf. akcel. a kompatibilne GPIO a tiez ma nadchlo to ticho oproti klasickemu pc a hlavne ze som to mohol mat zapnute non stop ta vec mat to zaple non stop pripojene k repro je super ak vezmem do uvahu ze som si stiahol kopec m3u listov k radiam stacila mi v podstate textova konzola a mplayer --playlist .....

    ta Rpi400 sa dost podoba starym casom :D

    linux user more than 20y
    kotyz avatar 13.4.2021 16:53 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400
    tady jeden typek pise blog na pokracovani o tom jak celej mesic pouziva RPi 400 jako hlavni pc...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    k3dAR avatar 18.4.2021 00:18 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400
    ta pomalost nacitani (i pomalejsi chod u "vetsiho" SW), nebude primarne microSD kartou? u RPi3 vim ze bezna Vs industrial byl doost rozdil a to nemluvim o propastnym pri pouziti SSD (a to i pres to USB2)...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    kotyz avatar 22.4.2021 22:32 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400
    jo, je mozny ze pri pouziti emmc nebo ssd to bude nekolikrat rychlejsi, ale nemam to vyzkouseny. stoji ten rozdil za ty prachy navic?
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    23.4.2021 10:59 VoDo | skóre: 12 | blog: Archi3mini
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400
    Ja mel chvilku SSD na raspi a znat to teda je, urcite si pamatujes na HDD vs SSD to je stejny :)
    btw I use Archi3 :) Someday you will own nothing and be happy
    k3dAR avatar 23.4.2021 15:46 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400
    ja jak sem psal mel vyzkousene normal(SamsungEVO?) Vs industrial (ADATA IDU3A) a rozdil byl znat, za bezna nepatrne, pri apt update/upgrade vyrazne...
    pak zmena na mSATA SSD do USB redukce a ten rozdil byl znat uplne vsude, i presto ze to bylo v RPi3 na USB2 (to SSD ma proste mnohonasobne lepsi IO), takze v RPi4 s USB3 to bude jeste vice znat, staci kdyz vyhrabes z suplete nejake stare/male SSD a vrazis do prevodniku napr. tenhle za ~250Kc ten pokus snad stoji ;-)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 12.4.2021 20:54 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400

    supr čudliky :D ;D

    by mě jako jenom děsně štvalo jak se vtěch nejvíc nejvěčích kolečcích malililililinko překrejvá ten text s grafem zlášť když se tomu vočividně všude jinde jakoby snažej vyhnout :O ;D

    kotyz avatar 13.4.2021 16:51 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400
    muzes si to prepsat
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 13.4.2021 18:00 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Twister OS na RPi 400

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.