Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Tak jsem se konečne dostal k vyzkoušení KDE 4 (odskoušeno asi týden a půl). Vyjma několika drobých "bážků" je to použitelné. Rychlost oproti 3.5 se zásadně nezměnila, jenom to žere víc paměti. Na vině není ani tak KDE samotný, spíš jednotlivé aplikace (amarok, akregator, kopete atd.) Proč proboha musí kopete nebo amarok zabírat každý 130 MB?
(Sorry musel jsem to konvertovat na jpeg, png bylo příliš velký.)
Tiskni
Sdílej:
Nevim jestli je potreba to balickovat. Ja mam na plose Komodo IDE, coz je placena verze Komodo Edit (ma navic veci jako debugger, remote debugger apod). Mne osobne dost vyhovuje, plus podporuje spoustu jazyku. A ma celkem dobrou Vi emulaci
Mohl bych prosim vedet nazev toho widgetu na prave strane? Ten monitor systemu. Diky
Je to conky. Konfigurace mojeho conky viz attachment. Jde vygooglit spousty configu, uprava je celkem jednoducha. Treba pekny conky maji tyhle dva desktopy: http://www.abclinuxu.cz/desktopy/lukas-20090901, http://www.abclinuxu.cz/desktopy/tepo-20090904.
Ja mam radsi conky minimalisticky (vice se tam vejde). Pro funkci acpi je potreba mit nainstalovan acpitool.
Pro ruzne window managery nebo prostredi se treba pohrat s nastavenim own_window_type a own_window_hints, muj .conkyrc to ma pro KDE 4.3, v 3.5.10 bylo treba nastavit own_window_type desktop (aby nemizly ikony na plose).