OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
gtk2 tema : shiki-brave, ikony gnome-brave z baliku gnome-colors, openbox tema shiki-brave s upravou borders a stary znamy tint2 s conky-lua. HAL zlikvidovan a na automount nasazen pcmanfm-git, ktery je zavisly na gvfs respektive je zavisla libfm-git. Pro zatim to funguje :) Jeste tak pocarovat ten nahodne se serouci suspend a jsem zase spokojeny uzivatel Archu
v plnemrozliseni
Tiskni
Sdílej:
na Archu jedu více jak rok zatím mi nic jiného nevyhovuje..to písmo je Liberation Sans
já dost měnim zvukovky a tam mi mpd nějak moc nechodilo, navíc laptop..takže pro mě je to number 1 škoda jen, že myslím nemá resample plugin, užil bych pro mou audigy2 pcmcia
jo to forum je mrtve..to je škoda..
jsem docela zvědavý co se vyvine z projektu ArchServer.
Arch je pro mě hrozně návykovej svou jednoduchou konfigurovatelností a svěžestí systému a ikdyž mě občas pěkně vypeče např. zmiňovaným suspendem tak nejsem schopen přejít na stálo na jiné distro.