Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
tak nějak jsem se konečně donutil k rozchození jtag ladění HW AVR v linuxu a codeblocks mi udělalo takovou malou radost jak to krásně rychle chodí.. až na pár detailů zatím spokojenost a možná budu moct diplomku ladit kompletně pod linuxem pokud nepřejdu na STM32 ARM.. Zajímalo by mě, kolik lidí tu dělá do embedded vývoje na nějaké lepší úrovni ?
Tiskni
Sdílej:
Podle čeho si to rozcházel? Já "ladím" AVRka různýma debug hláškama po serialu, LEDkama na příslušných portech, apod.
nakonec to nebylo složité, jen se mi do toho nechtělo vzhledem k luxusu jaký mi poskytuje avrstudio a i tak v něm budu muset zakázkové věci nadále asi dělat..
v podstatě jtag ice je jednoduchý viz třeba : http://www.scienceprog.com/build-your-own-avr-jtagice-clone/
takový nějaký návod na codeblocks s použitím avr-gdb + avarice na komunikaci je zde : http://www.avrfreaks.net/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=64023
Jde jen o to nahrčet soft do MCU přes avarice
Pak znova volat avarice s parametrem localhost 4242
Ten vyčkává na avr-gdb , který se nastaví v codeblocks na localhost a stejný port 4242 (to same jde i v eclipse ci ddd)
A pak už člověk jen pěkně ladí.
Oproti Avrstudiu to dokáže vidět i lokální proměnné a prvky struktur.. Lepší editor na kód atd..
Mínus - jsou porty, které nevidím, registry zařízeni a sram taky nevím jak otevřít v codeblocks.. vypisuje pouze flash
takže to byla moje neznalost.. codeblocks umí koukat do sram stejně jako do flash.. Protože je AVR harvard architerktura a má oddělené adresování, tak pro jednoduchost avr-gdb sloužil adresy tak že od 0x0000 je flash a od 0x800000 je sram takže pohoda..snad by se dalo přistoupit tak i na registry periferii ktere jsou v sram v podstatě, ale ještě jsem nevykoumal kupodivu správné adresy..
FB i icq 100% ignoruju pokud zrovna nepiše mladá
vlastně dokážu na 90% ingnorovat i mladou když pracuju