Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tiskni
Sdílej:
Kali Linux 2016.1 je postavený na Debianu Testing, takže distribuci jsem vlastně nezměnil. Debian je u mě pořád prioritní ;)
Gnome Shell mi svou ergonomií a filozofií vyhovuje nejvíce - je to ostatně vidět i na mých "Desktopech", které tu vkládám. Kali Linux jistě není o "karosérii", ale o "motoru". Sice mě to množství nástrojů udivuje a i děsí, ale vyzkoušet se to holt musí.
Důležité pro mě je neměnit zvyky - Gnome Shell a zkoušet možnosti Linuxu - Kali Linux. Zrovna o Kali jsem nějakou dobu přemýšlel, ale jakmile došlo k rolling releases, které jsem oceňoval u Arch Linuxu, došlo k návratu k "Debianu" ;)
Jak jsem psal výše, mě Gnome Shell vyhovuje ze všech prostředí nejvíc a opravdu jsem vyzkoušel dlouhodobě skoro všechny. Každý máme jiné kritéria a hlavně pracovní postupy, návyky při práci na PC. Mohl bych kontrovat, že "hloupé" je KDE nebo XFCE nebo Mate (byť mi třeba Gnome 2 vyhovovalo nejvíce - kdysi - a bylo parádně kustomizovatelné).
Kali Linux můžeš stáhnout v plné verzi - tam je holt Gnome Shell 3.20 a ISO má cca 2.6GB nebo si stáhneš minimal ISO a desktop nebo VM si tam dáš svůj preferovaný. Když se přihlásím jako root, mám tam default nastavení Kali Linuxu a neřeším, testuji, zkouším. Když se přihlásím jako user, mám tam svoje preference pro běžnou práci s PC a to včetně vzhledu...
Arch, resp. Antergos nebo Manjaro jsou fajn, ale Debian preferuji více (což je de facto i Kali Linux), mám ho prostě po mnoha letech Ubuntu, Mintu i přímo Debianu v rukách i v hlavě ;)
Nechme DE a VM mimo diskuzi a bez urážení - je to o zvyku a preferencích. Radši budu diskutovat o možnostech přímo Kali Linuxu ;)