Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Gnome 3.22, co přišlo do Antergosu je ještě zabugované a štve mě, že jsou problémy se spuštěním Nautilusu nebo Gnome-Commanderu jako root - prostě na fórech Arch Linuxu i Antergosu se tohle řeší, ale furt nic. Takže jsem nasadil zpátky Debian 8 Jessie. Tady je stabilita asi fakt nejvyšší... No, prostě oželím nejnovější verzi jádra, systému a aplikací ;-)
Tiskni
Sdílej:
+1 za dvoje hodiny s datem a ňádra dmoucí
Zvyk je železná košile a mě Gnome Commander (už snad 10 let) dosud vyhovoval nejvíce ze všech "double windovs managerů". Samozřejmě v Gnome.
Hele, zkušel jsem všechny postupy, ale prostě jsem Nautilus a ani GC jak root nespustil. A myslím, že jde o velice důležitou funkci. V Debianu tenhle problém prostě není, a fakt není ani v Ubuntu GNOME 16.10, co zrovna vyšlo... Snažil jsem se, postupy jsem dodržoval, nejsem blbec, ale furt nic (Antergos).
Vyzera to, ze na archu tolko problem nie je, antegros nepoznam. V kazdom pripade umna to fici no problem. Asi to mas rozbite :)
Vlakna na arch fore je z r. 2013 a 2009 s riesenim
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=62213
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=162090
nieco novsie 2016 ( dbus-launch, gksudo )
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=217756
wiki
https://wiki.archlinux.org/index.php/Running_X_apps_as_root
Tohle jsem zkoušel včera celý den, gksu se třeba tvářilo, že jo - zadal jsem heslo roota a nic, prostě se zavřelo zpět... Docela mě to mrzí, protože Arch Linux mě bere, ale na druhou stranu si myslm, že Debian to má prostě zmáknuté, nikam se nežene a jede na stabilitě.
No, přidal jsem backports repozitář a žádné nové balíčky, jádra nebo tak něco...
OS: Debian 8.6 jessie
Kernel: x86_64 Linux 3.16.0-4-amd64
Jádro 3.16 je oproti 4.8 již docela staré, ne?
Tak jsem updatoval na Debian 9 Stretch pro jistotu. Stejnak v listopadu dojde ke zmrazení a na jaře vyjde ofiko verze...
U Antergosu je už fakt defaultně nastavené Gnome na Waylandu, ale i když jsem dal Gnome na X Sessions tak to nefungovalo.
jsou problémy se spuštěním Nautilusu nebo Gnome-Commanderu jako rootNačo to prosím ťa používaš? Nikdy som to nepoužil a ani neviem načo by som to použil.
Každý máme jiné priority. Dlouhá léta používám GC a MC jsem nikdy na chuť nepřišel
Použivám to třeba, když edituji soubory v /usr/share/themes a nebo při jiných editacích textových souborů v nějaké root složce
mkdir .themes cp -r /usr/share/themes/Nazov_temy ~/.themesPo tých rokoch s Linuxom si si už mohol zvyknúť na to, že pokiaľ nepotrebuješ roota, tak ho nepoužívaj. Daj ďalší problém, keď už nám to tak pekne ide
Za ta léta na Linuxu jsem se naučil editovat v Geditu, používat Nautilus a Gnome-Commander a nevidím důvod to jakkoliv měnit. V Debianu to problém nebyl a není, tak ho používám. Antergos se mi líbil, ale kvůli tomu, abych se drbal levou rukou za pravým uchem a hledal řešení, jak to udělat složitě, když to jinde jde jednoduše, tak to oželím.
Roota používám, když ho potřebuji, nic víc a nic míň.
Každý máme nějaké návyky a už jsem dost starej na to, abych svoje zvyky měnil