Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Gnome 3.22, co přišlo do Antergosu je ještě zabugované a štve mě, že jsou problémy se spuštěním Nautilusu nebo Gnome-Commanderu jako root - prostě na fórech Arch Linuxu i Antergosu se tohle řeší, ale furt nic. Takže jsem nasadil zpátky Debian 8 Jessie. Tady je stabilita asi fakt nejvyšší... No, prostě oželím nejnovější verzi jádra, systému a aplikací ;-)
Tiskni
Sdílej:
+1 za dvoje hodiny s datem a ňádra dmoucí
Zvyk je železná košile a mě Gnome Commander (už snad 10 let) dosud vyhovoval nejvíce ze všech "double windovs managerů". Samozřejmě v Gnome.
Hele, zkušel jsem všechny postupy, ale prostě jsem Nautilus a ani GC jak root nespustil. A myslím, že jde o velice důležitou funkci. V Debianu tenhle problém prostě není, a fakt není ani v Ubuntu GNOME 16.10, co zrovna vyšlo... Snažil jsem se, postupy jsem dodržoval, nejsem blbec, ale furt nic (Antergos).
Vyzera to, ze na archu tolko problem nie je, antegros nepoznam. V kazdom pripade umna to fici no problem. Asi to mas rozbite :)
Vlakna na arch fore je z r. 2013 a 2009 s riesenim
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=62213
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=162090
nieco novsie 2016 ( dbus-launch, gksudo )
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=217756
wiki
https://wiki.archlinux.org/index.php/Running_X_apps_as_root
Tohle jsem zkoušel včera celý den, gksu se třeba tvářilo, že jo - zadal jsem heslo roota a nic, prostě se zavřelo zpět... Docela mě to mrzí, protože Arch Linux mě bere, ale na druhou stranu si myslm, že Debian to má prostě zmáknuté, nikam se nežene a jede na stabilitě.
No, přidal jsem backports repozitář a žádné nové balíčky, jádra nebo tak něco...
OS: Debian 8.6 jessie
Kernel: x86_64 Linux 3.16.0-4-amd64
Jádro 3.16 je oproti 4.8 již docela staré, ne?
Tak jsem updatoval na Debian 9 Stretch pro jistotu. Stejnak v listopadu dojde ke zmrazení a na jaře vyjde ofiko verze...
U Antergosu je už fakt defaultně nastavené Gnome na Waylandu, ale i když jsem dal Gnome na X Sessions tak to nefungovalo.
jsou problémy se spuštěním Nautilusu nebo Gnome-Commanderu jako rootNačo to prosím ťa používaš? Nikdy som to nepoužil a ani neviem načo by som to použil.
Každý máme jiné priority. Dlouhá léta používám GC a MC jsem nikdy na chuť nepřišel
Použivám to třeba, když edituji soubory v /usr/share/themes a nebo při jiných editacích textových souborů v nějaké root složce
mkdir .themes cp -r /usr/share/themes/Nazov_temy ~/.themesPo tých rokoch s Linuxom si si už mohol zvyknúť na to, že pokiaľ nepotrebuješ roota, tak ho nepoužívaj. Daj ďalší problém, keď už nám to tak pekne ide
Za ta léta na Linuxu jsem se naučil editovat v Geditu, používat Nautilus a Gnome-Commander a nevidím důvod to jakkoliv měnit. V Debianu to problém nebyl a není, tak ho používám. Antergos se mi líbil, ale kvůli tomu, abych se drbal levou rukou za pravým uchem a hledal řešení, jak to udělat složitě, když to jinde jde jednoduše, tak to oželím.
Roota používám, když ho potřebuji, nic víc a nic míň.
Každý máme nějaké návyky a už jsem dost starej na to, abych svoje zvyky měnil