Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
OS: Debian GNU/Linux bullseye/sid x86_64
Kernel: 5.2.0-3-amd64
Shell: bash 5.0.11
DE: GNOME 3.34.1
WM: Mutter
WM Theme: Fantasma
Theme: Fantasma [GTK2/3]
Icons: Newaita-dark [GTK2/3]
Terminal: gnome-terminal
CPU: Intel Pentium 3805U (2) @ 1.900GHz
GPU: Intel HD Graphics
Memory: 2838MiB / 7962MiB
Tiskni
Sdílej:
volský oko je novej debian testing. starej testing je buster hele
a font je fakt jako hrůůůůůůůůza ;D
Font je super čitelnej takže rozhodně + z FONTY
Každý máme svůj oblíbený font, mě Terminus naprosto vyhovuje a přijde mi velice čitelný, někomu holt ne a tak bude furt prudit. Sakra, vždyť nikoho nenutím ten font používat, ne? JÁ ho používám a je mi naprosto fuck, jaký font v terminálu používají jiní, je to jejich věc... říká se tomu TOLERANCE >>> anonymní čobole se zkratkou "hm"!!!
hele link na jeho stránku na sourceforge.
no teda nevim jestli je zrovna tohleto nějak extra čitelný :D ale když už ho tam chcete mit tak byste jako mohli změnit i font v gnome aby to jako k sobě líp štymovalo ;D
Proč? V gnome používám Liberation Sans, který považuji za velice vyspělý a čitelný. Pro terminál se mi líbí Terminus a opakuji , je to jen a pouze moje věc, proč to někomu vadí? Myslím, že to vadí proto, že nemají tihle lidi smysl pro estetiku. A proto jim nezbývá nic jiného než otravně prudit
čitelnost fontu je zrovinka něco co se dá +- měřit a taky se to měří ;D
rozlišuje se readability to jak dou číst celý slova a pak legibility to jak dou číst jednotlivý písmenka jestli vypadaj jak by člověk jako čekal jak jsou od sebe odlišný podobný znaky a tak. no a tady je to s tim terminusem sprominutím bída!!!!!!!!!! v těch printscreenech hele na sourceforge 'a' vypadá jako 'o' a 'c' noa 'l' vypadá jako '1'. mi to jako stačí vidět abych věděla že to týpek mrší nebo dotoho cpe víc srdíčka než hlavičky ;D noa když se podiváš na ten svuj printscreen tak přece musíš taky vidět že 'dpkg' vypadá jako nějaký jakože 'doko'. 'w' je takový divně tenký jakože 'ω' ale veliký 'W' zase je takový pitomí obrácený 'M'. všechny písmenka jsou většinou takový hezky hladký ale proč jsou jako jediný 'Y' a 'v' takový zubatý???? zavináček zase vypadá jako by někdo zkroutil 'p' a hodil do odpadkáče a pak vytáhnul. nevim jestli to je jako víc 'G' nebo '0' nebo co jakože vlastně vubec :D
a samo žese dá zvyknout ale je to jako dobře si zvyknout na takovou hrůůůůzu??? jako klidně si ho tam nech moje věc to neni ruce dávám pryč. až si jednou u vočaře budeš vybírat takový ty velikakánský brejle jako dva pulitry jako má naše můra na čédinu tak si na mě zpomeneš a řekneš si "že já vůl tu hodnou grétu z internetu neposlech jako!! teďko musim po světě běhat jako takový brejlatý strašidlo a ještě mužu bejt rád že jsem to včas dal pryč a nemusim mit takovou tu bílou tyčku jak maj slepý" ;D
No, takže se font nelíbí... Mě se třeba nelíbí pseudonym Gréta a blog Grétin blogísek. Co s tím uděláš? Gráta je totální greténka a mimoňka, zacyklená ve fake news. Takže jakmile vidím Gréta, tak u mě takový člověk ztráci veškerou autoritu a dostává se na úroveň obtížného hmyzu.
neřikám že nelíbí řikám že to je hrůůůůůza a to je jako rozdíl ;D
a muj blogísek si určitě čti protože je uplně supr ;D
Nauč se číst