Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
U mně doma by se ti líbilo. Takové malé hodinářství. Pod telkou digitálky, na každé stěně quartzky a na čestném místě staré pendlovky. Všechny v chodu.
Navíc Unetbootin je v Linux Mintu naprosto zbytečný balast, protože Mint má naprosto spolehlivou utilitku na vytváření USB bootovacích disků...
Jak se jmenuje ta appka ?
Hmmm a proč bych si je v třeba Gnome 3 dával na plochu, když si je dám do Dashe, který je právě pro tyhle účely???
Reagoval jsem na toto: "ale mám pocit,že s príchodom gnome 3 sa u niektorých užívateľov vytvorila priam panická porucha s používania ikon na ploche" Takže ano, nechápu používání ikon na ploše, když je mám v dashi. Každpádně, když dělám na počítači, tak mám otevřené okna aplikací, tudíž mám plochu skrytou a je jednodušší si vysunout dash a kliknout na ikonu aplikace, kterou chci otevřít. Také v případě Gnome 3 jsem přestal používat minimalizaci oken, protože to je zbytečné. Maximalizované okno si hodím na další plochu, kterých můžu mít kolik chci.
Áááá, tady má někdo problém pochopit psaný text. Nereaguji nijak "ze dash je lepsi ked cinnamon je skorica a dash je gnome 3" (na co jsem reagoval jsem uvedl v uvozovkách!!!) a hlavně zde nikde netvrdím "ze dash je lepsi nez xyz".
dvoje hodin? ja na tie naspodu nevidim bez okuliarovTak tie na ktoré nevidíš si vypni, druhá možnosť je nastaviť si tam dostatočne veľké písmo. Inak to len zbytočne žere energiu.
je to prakticke mat na ploche, a plocha a ikony?Na Linuxe nie, na všetko sú nástroje a klávesové skratky.
kazdy si ma upravit plochu ako mu to vyhovuje.Súhlasím, ale keď ju dáš verejne na obdiv, tak musíš čakať aj kritiku.
Boli by ste prekvapeni kolko ludi odradza prave to, ze sa ten linux na windows niekedy nepodoba.Záleží na ktorý MS Windows, pretože posledné verzie MS Windows práve odrádzajú užívateľov a možno si preto aj ty skúsil Linux. Ja používam prostredie ktoré na tri kliky zmením na Windows XP. Pozri si toto video skoro na konci.
Pan marp nikomu nic nevnucuje, jen popisuje svoje zkušenosti s linuxem a s různými desktopy. A jak sis mohl všimnout, se vzhledem i s distribucemi si hodně hraju, chci prostě jen konzistentní vzhled, nikoliv rozbitý a nesourodý. Bordel na ploše jsem kupodivu zlikvidoval už v dobách Windows 7, kdy nejčastější aplikace jsem si dal dolů do panelu. Ve Windows 7 jsem se naučil dávat příslušné věci do příslušných složek. A na ploše jsem měl jen ikonu počítače a domovskou složku... Tož asi tak
Tiskni
Sdílej: