Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Tiskni
Sdílej:
http://interfacelift.com/wallpaper_beta/details/1711/divining_rod.html
To mas KDE-neon?
Nevis jak tam dopracovat ceskou klavesnici?
Ceske preklady nejsou problem, ale ta klavesnice by se mi hodila.
Vim, ze muzu vyeditovat xorg.conf, ale ja bych radsi applet v trayi, ktery by mi zobrazoval jakou tam mam.
Není to neon, je to
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-experimental/ubuntu intrepid main
Neon instaluje KDE 4.2 zvlášť, navíc obsahuje nigtbuildy, tohle stačí jen aktualizovat z KDE 4.1 a přijde mi to i stabilnější než z neonu..a hlavně tu máš i lokalizaci :)
Dekuju. Super.
No. Tak jsem to upgradoval. Ale vyhod to tolik moc nema.
To, ze "staci aktualizovat" je vyhodou jenom do okamziku, kdy se neco podela a ty nemas fallback.
A lokalizace, co jsem nasel, je proste lokalizace KDE4.1 stable. Cili neni aktualizovana.
Ale to jde zalepit skriptem.
Mam tam taky problemek s Lokalize, kdy nemuzu pridat zaznam do Translation memory podle popisu ve skupinach.
Pro prekladatele je to pomerne osemetna zalezitost.
ako sa ti podarilo dostat ikonku powermanagmentu do systray? Lebo ja ju mam iba na paneli.