Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Používám KDE, Gnome po delší době testuju, ale stejně mi tam sposta věcí chybí (jen o zvyku, ne z nedostatku aplikací pro Gnome)....třeba kRunner atd atd...
Tiskni
Sdílej:
Společnýho to má víc než dost, ale nevím proč ho ne a ne používat ... Je to trošičku jiné a mě to hodně vadí :D ... Jiště že bych si zvyk, ale stejně půjde Gnome brzo pryč, vždycky mi rupne v kouli a nainstaluju Gnome...a pak ho dám pryč..Ale vždycky po vyzkoušení Gnome vidím, že KDE4 není uplně nejrychlejší :)
No právě...jednoho dne se třeba vrátim k Windows :) ...
Zkouším gnome-do a fakt mě mile překvapilo...hlavně pluginama, mám teď pocit že všechno co potřebuju k ovládání počítače je gnome-do :)) Twitter, mail, kontakty, ovládání hlasitosti, muziky ...Samozřejmně že to přehánim, ale je to fakt návykový (za půl hodinky používání jsme tomu fakt přišel na chuť)
Hledám Tracker plugin pro Gnome-do...exituje vůbec??..našel jsem pár žádostí o jeho vytvoření ale plugin ne...Právě v KDE jsem kRunner v kombinaci se Strigidost používal....Vím že Strigi má svoje mouchy, ale uplně na nic neni :) (Tracker je uplně jinde)
Tracker v kRunneru nic...To Strigi....indexuje soubory + jejich obsah a přes kRunner ,ůžu pohodlně hledat kdykoli soubory v počítači během sekundy (když k tomu připočtu další věci jako tagování souboru a další "blbosti" Nepomuku je to fakt mocný nástroj :) ) V Gnome-do bych se spokojil s hledám přes Tracker...Ne že by ten frontend trackeru byl špatný, naopak..ale lepší je to mít vše v jednom :)