Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Používám KDE, Gnome po delší době testuju, ale stejně mi tam sposta věcí chybí (jen o zvyku, ne z nedostatku aplikací pro Gnome)....třeba kRunner atd atd...
Tiskni
Sdílej:
Společnýho to má víc než dost, ale nevím proč ho ne a ne používat ... Je to trošičku jiné a mě to hodně vadí :D ... Jiště že bych si zvyk, ale stejně půjde Gnome brzo pryč, vždycky mi rupne v kouli a nainstaluju Gnome...a pak ho dám pryč..Ale vždycky po vyzkoušení Gnome vidím, že KDE4 není uplně nejrychlejší :)
No právě...jednoho dne se třeba vrátim k Windows :) ...
Zkouším gnome-do a fakt mě mile překvapilo...hlavně pluginama, mám teď pocit že všechno co potřebuju k ovládání počítače je gnome-do :)) Twitter, mail, kontakty, ovládání hlasitosti, muziky ...Samozřejmně že to přehánim, ale je to fakt návykový (za půl hodinky používání jsme tomu fakt přišel na chuť)
Hledám Tracker plugin pro Gnome-do...exituje vůbec??..našel jsem pár žádostí o jeho vytvoření ale plugin ne...Právě v KDE jsem kRunner v kombinaci se Strigidost používal....Vím že Strigi má svoje mouchy, ale uplně na nic neni :) (Tracker je uplně jinde)
Tracker v kRunneru nic...To Strigi....indexuje soubory + jejich obsah a přes kRunner ,ůžu pohodlně hledat kdykoli soubory v počítači během sekundy (když k tomu připočtu další věci jako tagování souboru a další "blbosti" Nepomuku je to fakt mocný nástroj :) ) V Gnome-do bych se spokojil s hledám přes Tracker...Ne že by ten frontend trackeru byl špatný, naopak..ale lepší je to mít vše v jednom :)