Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Připadám si jako spamer, jelikož za poměrně krátkou dobu nový desktop, ale myslím si, že sem postupnými krůčky konečně, pomalu, ale jistě, došel do konečné podoby, nebo minimálně ne moc vzdálené od té konečné, takže snad na dlouhou dobu poslední ;-)
Dlouho jsem přemýšlel, jak dostat task bar do podoby, která by mi vyhovovala. Mám většinou otevřených hodně oken naráz na čtyřech plochách, nepotřebuji titulky oken, stačí mi jen jasné rozlišení těchto oken, tedy velké ikonky (ať si Jardík juchne ;-)), které když na ně kliknu, přesunou mě na ono okno a onu plochu na které se to okno nachází, ne že okno přenese na plochu na které jsem já, to vyřešil Dockbar z gnome-look. Menší úprava témeta Dockbaru, no nestydatě sem se inspiroval od Stask tuším ala plochy Carnera. Funguje to jednoduše, když okno není minimalizované (nezáleží, na jaké ploše je) je ikonka barevná, je-li okno minimalizované, je černobílá (viz. Terminal Server Client - 4. ikonka zprava), pokud je nějaká aplikace zaplá vícekrát a jedno okno je minimalizované a další není/nejsou, je ikonka barevná napůl (viz. ikonka Chromia), pokud je okno aktivní, je pozadí světlejší (viz. Gimp) a pokud si okno žádá o pozornost, je pozadí červené, nebliká, to mě přivádí k šílenství, pouze je obarvené (viz. Gajim). A musím pochválit i GNOME Do, mono nemono, tohle je prostě něco super, zvlášť s určitými pluginy. No to bude asi tak vše, jinak klasické GNOME =)
Tiskni
Sdílej:
Moc pěkný, jenom bych asi nastavil ten tray na dva řádky, jak to je třeba ve KDE. Btw, co tam je za rss čtečku?
Co jsem se díval na GNOME-Look, tak by to asi šlo přes tenhle patch