Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Potřeboval bych prosím poradit, jak udělat v emulátoru Hatari Harddisk a zda na něj jdou nainstalovat hry ? Jako jestli stačí pak na ten hdd zkopírovat ty diskety nebo se to musí instalovat? Tak abych nemusel měnit diskety.
Děkuju
Zkopirovani souboru z obrazu diskety tezko pomuze, protoze ne vsechny informace na disketach maji podobu souboru. Navic hry na disketach jsou programovany tak, aby cetly data z disket. Z HDD pobezi jen hry, ktere to podporuji, nebo byly dodatecne upraveny.
Jenže hatari neumí víc jak 2 disketovky . Ambestar je na 3 diskety a budu to muset kvuli tomu přehazovat. Taky nemůžu najít nikdy hatari.cfg. Ani v /usr/share/doc není žádnej example. Prostě nikde nicnení. A když ho vytvořím v /home/martin/.hatari/hatari.cfg a dám v gui hatari saveconfig tak se mi to nesejvne. :-/
Vím, že to bude dost blbá rada (pro bývalého ataristu), ale co takhle e-uae + hwa? Jinak Amberstar běží i v DOSBoxu.
Nejsu bývalí atarista, ale Amigista . A ty odkazy, ten návod na e-uae na Ubuntu wiki a balíčky na hoboring.esero.net dělám já. A balíček pro Amberstar mi právě nejde udělat, pač to hází v Linuxovém e-uae error "Software faiuluere 05605606065 GURU MEDITATION" . Pro Dosbox mám mám Amberstar taky, ale všechny verze her co byly na Amigu byly vždy mnohem lepší než PC-DOS verze.
Ještě tu budu trochu otravovat. Já si kompiluji Hatari v home adresáři (konkrétně v ~/Emulators/atarist) a spouštím ho taky odtud (do systému ho neinstaluji). Cfg se ukládá v pohodě.
Takže odpověď konkrétně na Amberstar je zde. Doporučuji si při instalaci pohrát v nastavení Hatari "Floppy disk". Jednak může pomoci zaškrtnout volbu "Slow floppy access", a když ani to nepomůže, tak ejectnout disketu, dát při instalaci OK a pak disketu znovu vložit. BTW, já jsem bývalý atarista
Mě to prostě nejde. Na stárnkách hatari sem našel image hardisku 80MB. Když ho mám tak to startuje strašně pomalu furt Memory test a pomalu to nabíhá. Ale i tak, Ambestar nejde nainstalovat, mám ho stáhlej z thalionu z oficiálních stránek, je to instalačka, ale když to chce disk B tak at tam dám jakejkoliv tak to furt řve, že to chce disk B.
Tak už to frčí! Musel sem mít TOS 1.0 a ne 2.0 jak sem měl . Ted se tě chci zeptat, když si ten atarista, jestli nevíš jak se jmenuje ta 3D hra alá wolfenstein. Kdysi sem o ní četl v časopise, ale nepamatuju si jak se jmenovala. Byla to taková jediná hra svého druhu na atari. Neznáš ji? Začínala na F nebo S, myslím.
Odkaz na Substation zde. Hra ovšem k běhu vyžadovala Atari STE. Další super hrou pro STE byl pinball Obsession (který ale jel i na Amize a vypadal na ní přeci jen o něco lépe).
Jinak kdysi jsem četl finální úvahu na téma Atari vs Amiga. Nakonec sice vyhrálo technicky Atari díky Falconu a Jaguáru, ale bylo to už jen Pyrrhovo vítězství, neboť Amiga měla mnohonásobně větší uživatelskou základnu a pro Atari téměř nevznikaly nové programy. Amiga vydržela s PC bojovat ještě ze pár let, aby nakonec stejně jako Atari podlehla onomu třetímu v pozadí, kdysi oběma stranami tak vysmívanému.
Jenže Atari Jaguar to je konzole. To není PC. Kdyby se neprodávaly tak draze turbokarty pro Amigu, tak by Amiga dneska ještě existovala.
Jmenoval jsem jej schválně, protože Commodore měl svou Amigu CD32.
Amiga CD32 byla Amiga 1200 s CD-ROM zabalená do jiného obalu. Nic extra Amiga CD32 nepřinesla. Dle mého to bylo šlápnutí vedle. Stejně tak Amiga CDTV.
Jinak kdysi jsem četl finální úvahu na téma Atari vs Amiga. Nakonec sice vyhrálo technicky Atari díky Falconu a Jaguáru, ale bylo to už jen Pyrrhovo vítězství, neboť Amiga měla mnohonásobně větší uživatelskou základnu a pro Atari téměř nevznikaly nové programy.
To je odvážné tvrzení. Amiga byla především herní platforma a jako taková skončila společně s A500. AGA už bylo jenom o vymetání šuplíků pár věrných firem. Mimo to až na výjimky typu scala neměla Amiga žádné smyslupné pracovní využití ani příslušnou softwarovaou základnu. Naopak hlavní devizou ST a výš byla kvanta uživatelských aplikací. Zejména zpracování textu, DTP, hudba. Jenom kolik hudebníků a hudebních a DTP studií na tom jelo ještě celkem nedávno. A těch nových programů, co se objevilo po uvedení Falcona...
Toto je zas odvážné tvrzení od vás . Amiga si myslím měla spoustu aplikací. Počínaje skvělým Deluxe Paint, který na svou dobu uměl na tu dobu nevídané věci, např. animace, blend, smooth apod. Dále 3D progam Imagine. Navíc spousta hudebníků používala Amigu, už jen z toho důvodu, že ve své době měla nejlepší zvuk ze všech počítačů. Námatkou z hudebního programu můžu uvést Octamed. Na tom furt něco skládal brácha a dost mě tím sr..al pač já sem chtěl pařit. Jo a dokonce sem měl na Amize program SAY a tam cokoliv člověk napsal, tak to řeklo syntetickým hlasem. To taky v té době na počítačích vůbec nebylo.
Toto je zas odvážné tvrzení od vás . Amiga si myslím měla spoustu aplikací. Počínaje skvělým Deluxe Paint, který na svou dobu uměl na tu dobu nevídané věci, např. animace, blend, smooth apod. Dále 3D progam Imagine.A dále program lightwave 3D, cinema nevímkolikD atd... Ale to všechno umřelo okamžitě, jakmile to přeportovali na PC, kde to všechno běželo řádově rychleji a mělo to k dispozici nesrovnatelně větší rozlišení, barevné hloubky a neblikavé obnovovací frekvence.
Navíc spousta hudebníků používala Amigu, už jen z toho důvodu, že ve své době měla nejlepší zvuk ze všech počítačů. Námatkou z hudebního programu můžu uvést Octamed.Nemluvil jsem o chudých studentech-muzikantech (jako třeba tehdy já), co neměli na skutečné nástroje a tak páchali čtyřhlasé věci v trackerech. Mluvil jsem o profesionálním nasazení u skutečných hudebníků a nahrávacách studií a programech jako Cubase či Notator. Tam Amiga neměla naprosto co nabídnout a i kdyby měla, tak by se to stejně v těch blikajících TV rozlišeních nedalo používat.
Nemá cenu si nic nalhávat, profesionálních uživatelů nebylo nikdy tolik, aby byli schopni uživit další vývoj sw a hlavně hw domácích počítačů. Gró pro zisky tvořili vždy především domácí uživatelé, zejména hráči her. Na platformu ST/TT/Falcon tedy určitě vznikaly a snad i vznikají nové programy pro profesionální využití, ale hráči odešli spolu s prvním Doomem na PC. A pokud budeme poměřovat počet vzniklých her pro Atari v době vyjítí Falcona, je bilance celkem zřejmá - Amiga jasně vedla. (A ano, vím, že Falcon byl cenově v době uvedení na trh pro domácí hráče overkill.) Mimochodem Amigy se prozměnu - pokud vím - ještě relativně dlouhou dobu používaly v TV studiích (tuším pro titulkování apod.).
A právě proto v době, kdy byl Falcon030 vydán, se ho prodalo ve srovnání s řadou ST tak málo a 040 zůstala jen v prototypu. Profesionální uživatelé prostě neměli šanci platformu uživit, což dostatečně prokázali veškeré pokusy o její resuscitaci. Ti tolik vysmívaní hráči už holt byli jinde. A že o hráče v té době už firmě Atari nešlo není pravda - pročpak by se jinak Falcon pokoušel zachovávat kompatibilitu s řadou STe? Atari byla prostě vždycky především herní firma a zůstala jí dodnes.
Whoops prokázali > prokázaly (pokusy).
právě proto v době, kdy byl Falcon030 vydán, se ho prodalo ve srovnání s řadou ST tak málo a 040 zůstala jen v prototypu.Falcona se prodalo málo, protože přišel na trh na začátku obrovského boomu PC a na trhu byly úplně jiné podmínky, než v roce 1985. A i kdyby se jich prodávalo víc, tak by to na osudu F040 a Atari jako takového nic nezměnilo, protože měli naprosto katastrofální marketing.
A že o hráče v té době už firmě Atari nešlo není pravda - pročpak by se jinak Falcon pokoušel zachovávat kompatibilitu s řadou STe?Třeba proto, že šlo o jednu počítačovou řadu a tudíž zpětná nekompatibilita by vypadala dost hloupě a pohřbila by ho hned zkraje.
Atari byla prostě vždycky především herní firma a zůstala jí dodnes.Atari bylo/je několik divizí. Od čistě herní, coin-upové a konzolové, po počítačovou. A ST rozhodně nebylo koncipované primárně jako herní mašina. To, že se jí na pár let stalo, bylo jenom díky tomu, že proti tehdejší konkurenci v podobě osmibitů bylo výkonově i grafickými možnostmi jinde. Teprve až když začal Atari užírat z koláče Commodore s Amigou, tak vydal STE, které díky vylepšeným audiovizuálním možnostem mělo tento trend zastavit, což se mu moc nepovedlo. Přes to všechno bylo ST hlavně pro lidi, co méně hrají a více pracují. Ne nadarmo se mu říkalo Macintosh pro chudé.
Výborně to je ona. Vždycky sem si ji chtěl zkusit zahrát. Doufám že Hatari umí teda emulovat to STE. Už se těším až přijdu domů a testnu ji. Jaký další podobné hry na Atari ST vznikly? O žádných jiných sem neslyšel. Jen o téhle. Dostala i v časopise dobré hodnocení.
STE na Hatari jede, dokonce i částečná emulace Falcona (ale na ten je tu spíš Aranym). Výlučnou hrou pro Atari ST byl vynikající SunDog. Další hry viz zde.
A další excelentní hrou pro STE/Falcon byla Zero 5.
Aranym není emulátor Falcona. Řekněme, že o tom něco málo vím ;)
To byla jen taková zkratka či oslí můstek. Chtěl jsem tím jen říct, že aplikace vytvořené pro Falcon bude snadnější spustit na tomto virtuálním stroji než v Hatari (kde je podpora Falcona WIP).
Jo a ještě jedna věc co se týče vytvoření toho HDD image v hatari . Příkaz k tomu, je popsán v /usr/share/doc/, ale stejně potřebujete mít k dispozici nějakej soubor z atari. V nejnovější verzi Hatari je, co sem se dočetl, dostupný skript k vytvoření HDD image.
Ten skript tam skutečně je a funguje. Jen není nově vytvořený disk ihned použitelný, je třeba do něj nainstalovat zavaděč (což není úplně triviální, jak jsem pochopil). Lepší je použít onen HDD image z webu Hatari.
Jinak jsem objevil tuto stránku, kde je množství her upravených pro chod z HDD. (Je to v sekci "Patches".)
Koukal sem na to, ale některý ty hry mají divnou koncovku .msa
Nějaké povídání o formátu MSA je na dotyčných stránkách v sekci "Extras": "All our menus are stored in ZIP/MSA format. I'm sure everyone knows that ZIP is a compression utility. MSA (Magic Shadow Archiver) is an Atari based archiver which stores a whole ST disk as one file. This file can then be used to create an ST disk or used with an ST Emulator. Here we have attached various different programs that deal with the MSA format on ST. Choose the one that suits you best."
Tiskni Sdílej: