Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
/dev/hda
je pro grub (hd0)
, /dev/hdb3
je (hd1,2)
apod./boot
:
root (hdm,n)
(hd0)
):
setup (hdx[,y])
grub-install /dev/hda
GRUB je také možno naloadovat z některé live distribuce, která k bootu GRUB používá (například kanotix, nejspíš i knoppix). V kanotixu je potřeba vybrat volbu grub a potom se pomocí 'c' dostat do grub-shellu. Zde už se dá dělat moc zajímavých věcí :) Navíc zde funguje TAB, která moc chytře doplňuje. Takže buď naloadujeme kernel ručne:
root (hd0,1)
- po zadání root (hd
TAB doplní hardisky, po root (hd0,
partitiony na zadaném disku i s typem fs!!kernel /boot/vmlinuz init=/sbin/init root=/dev/hda2 .....
- i zde se TAB docela uživí na doplňování jmen souborůinitrd /boot/initrd.img
- musí se dodržet pořadí kernel, initrdboot
- a voalááá Případně je možné být líný a udělat:
configfile (hd0,1)/boot/grub/grub.conf
- O významu TABky netřeba mluviti více :)Tohle řešení má tu výhodu, že se bootuje přímo z instalovaného OS, jeho kernelu, jeho ramdisku s jeho moduly a jeho konfigurací. Také se nikde neplete žádné livecd, není potřeba dělat chroot atd. Obnova grubu potom pomocí standardního postupu OS (grub-install
) by měla být hračka, protože bežící systém je v přesně takovém stavu, v jakém bude při normálním bootu.
Dokument vytvořil: David Jaša, 16.10.2005 13:32 | Poslední úprava: hajma, 29.5.2006 21:02 | Další přispěvatelé: Radek Hladik, Milan Vít | Historie změn | Zobrazeno: 11419×
Tiskni
Sdílej: