Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
/dev/hda
je pro grub (hd0)
, /dev/hdb3
je (hd1,2)
apod./boot
:
root (hdm,n)
(hd0)
):
setup (hdx[,y])
grub-install /dev/hda
GRUB je také možno naloadovat z některé live distribuce, která k bootu GRUB používá (například kanotix, nejspíš i knoppix). V kanotixu je potřeba vybrat volbu grub a potom se pomocí 'c' dostat do grub-shellu. Zde už se dá dělat moc zajímavých věcí :) Navíc zde funguje TAB, která moc chytře doplňuje. Takže buď naloadujeme kernel ručne:
root (hd0,1)
- po zadání root (hd
TAB doplní hardisky, po root (hd0,
partitiony na zadaném disku i s typem fs!!kernel /boot/vmlinuz init=/sbin/init root=/dev/hda2 .....
- i zde se TAB docela uživí na doplňování jmen souborůinitrd /boot/initrd.img
- musí se dodržet pořadí kernel, initrdboot
- a voalááá Případně je možné být líný a udělat:
configfile (hd0,1)/boot/grub/grub.conf
- O významu TABky netřeba mluviti více :)Tohle řešení má tu výhodu, že se bootuje přímo z instalovaného OS, jeho kernelu, jeho ramdisku s jeho moduly a jeho konfigurací. Také se nikde neplete žádné livecd, není potřeba dělat chroot atd. Obnova grubu potom pomocí standardního postupu OS (grub-install
) by měla být hračka, protože bežící systém je v přesně takovém stavu, v jakém bude při normálním bootu.
Dokument vytvořil: David Jaša, 16.10.2005 13:32 | Poslední úprava: hajma, 29.5.2006 21:02 | Další přispěvatelé: Radek Hladik, Milan Vít | Historie změn | Zobrazeno: 11510×
Tiskni
Sdílej: