V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
USB flash disky (klíčenky) používají protokol USB mass storage, který je podporován od jádra verze 2.4, tedy prakticky ve všech novějších linuxových distribucích. Flash disk je možné připojit přímo do adresářové struktury systému jako CD nebo pevný disk. Ovladač využívá SCSI emulace a disk se objevuje jako SCSI zařízení. Jako které zařízení je disk připojen zjistíte z výpisu příkazu dmesg
.
# dmesg SCSI device sda: 253949 512-byte hdwr sectors (130 MB) sda: assuming Write Enabled sda: assuming drive cache: write through SCSI device sda: 253949 512-byte hdwr sectors (130 MB) sda: assuming Write Enabled sda: assuming drive cache: write through sda: unknown partition table Attached scsi removable disk sda at scsi0, channel 0, id 0, lun 0 Attached scsi generic sg0 at scsi0, channel 0, id 0, lun 0, type 0 usb-storage: device scan complete
Z výpisu je vidět, že disk je připojen jako zařízení sda
. Připojit ho můžete jako superuživatel příkazem mount. Adresář do něhož bude disk připojen musí být vytvořen předem. Váš výpis se může lišit.
# mount /dev/sda1 /mnt/flash
Disk bude připojen do adresáře /mnt/flash
. Po skončení práce s diskem je nutné ho před vytažením z počítače odpojit ze systému, jinak je možné, že nebudou zapsána všechna data. To provedete příkazem umount.
# umount /mnt/flash
Budete-li disk používat pravidelně, je vhodné přidat záznam do /etc/fstab
Více informací se dozvíte v *Jak připojovat souborové systémy jako běžný uživatel nebo článku Na co se často ptáme: /etc/fstab.
/dev/sda1 /mnt/hd auto noauto,owner,users 0 0
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 20:57 | Poslední úprava: alium, 15.1.2006 16:49 | Historie změn | Zobrazeno: 13124×
Tiskni
Sdílej: