Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nastavení písem v Ovládacím centru KDE neumožňuje v openSUSE 10.2 a novějších, stejně tak jako v některých dalších distribucích, zapnout sub-pixel hinting ve volbách vyhlazování písem. Volba "Použít sub-pixel hinting" je zašedlá.
Tato volba byla odebrána z důvodů možného porušení patentů společnost Microsoft (neuplatnitelných v EU) týkajících se totoho způsobu vyhlazování písem. Pro opětovné zapnutí vyhlazování je třeba překompilovat knihovnu freetype2
, která funkci implementuje.
Postup opětovného zapnutí:
Nejdříve je třeba stáhnout nejnovější zdrojové RPM z repozitáře Guru a dále pod běžným uživatelským účtem (ne rootem) spustit následující sekvenci příkazů v adresáři se staženým RPM:
TARGET_OPT=`case \`uname -m\` in i*86) echo --target=i586;; esac` rpmbuild --rebuild $TARGET_OPT --with subpixel freetype2-*.guru.suse*.src.rpmPro přeložení balíku budete potřebovat minámlně
gcc
, make
, python
, glibc-devel
, autoconf
, automake
a libtool
, jinak si bude rpmrebuild
stěžovat kvůli závislostem.
Po dokončení překladu se vám v /usr/src/packages/RPMS/i586/
(32-bit) nebo /usr/src/packages/RPMS/x86_64/
(64-bit) objeví potřebné RPM balíky. Tyto poté nainstalujte příkazem
rpm --freshen -hv /usr/src/packages/RPMS/*/freetype2-*.rpm(jako root). Po restartu prostředí KDE již bude možno sub-pixel hintig opět zapnout, stejně tak se změna projeví ve všech ostatních grafických aplikacích.
Pozn.: Postup byl vyzkoušen v openSUSE 10.2 a 10.3, s drobnými změnami je možné jej uplatnit i v jiných distribucích
Dokument vytvořil: Jan Grmela, 4.4.2008 10:12 | Zobrazeno: 837×
Tiskni
Sdílej: