Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Nastavení písem v Ovládacím centru KDE neumožňuje v openSUSE 10.2 a novějších, stejně tak jako v některých dalších distribucích, zapnout sub-pixel hinting ve volbách vyhlazování písem. Volba "Použít sub-pixel hinting" je zašedlá.
Tato volba byla odebrána z důvodů možného porušení patentů společnost Microsoft (neuplatnitelných v EU) týkajících se totoho způsobu vyhlazování písem. Pro opětovné zapnutí vyhlazování je třeba překompilovat knihovnu freetype2
, která funkci implementuje.
Postup opětovného zapnutí:
Nejdříve je třeba stáhnout nejnovější zdrojové RPM z repozitáře Guru a dále pod běžným uživatelským účtem (ne rootem) spustit následující sekvenci příkazů v adresáři se staženým RPM:
TARGET_OPT=`case \`uname -m\` in i*86) echo --target=i586;; esac` rpmbuild --rebuild $TARGET_OPT --with subpixel freetype2-*.guru.suse*.src.rpmPro přeložení balíku budete potřebovat minámlně
gcc
, make
, python
, glibc-devel
, autoconf
, automake
a libtool
, jinak si bude rpmrebuild
stěžovat kvůli závislostem.
Po dokončení překladu se vám v /usr/src/packages/RPMS/i586/
(32-bit) nebo /usr/src/packages/RPMS/x86_64/
(64-bit) objeví potřebné RPM balíky. Tyto poté nainstalujte příkazem
rpm --freshen -hv /usr/src/packages/RPMS/*/freetype2-*.rpm(jako root). Po restartu prostředí KDE již bude možno sub-pixel hintig opět zapnout, stejně tak se změna projeví ve všech ostatních grafických aplikacích.
Pozn.: Postup byl vyzkoušen v openSUSE 10.2 a 10.3, s drobnými změnami je možné jej uplatnit i v jiných distribucích
Dokument vytvořil: Jan Grmela, 4.4.2008 10:12 | Zobrazeno: 835×
Tiskni
Sdílej: