Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Scatter/Gather (česky: rozsyp/sesbírej) je způsob provádění vstupních/výstupních operací (I/O) do/z vektoru nesouvislých paměťových míst.
Vstupní nebo výstupní operace (Input/Outup operation - zkráceně často jen I/O), například zápis z paměti procesu na disk, typicky pracuje s daty v paměti na jednom místě určeném zaprvé jeho pořáteční adresou a zadruhé jeho velikostí. Toto paměťové místo se často nazývá buffer. Tedy například jedno volání funkce write(fd, 0x08054000, 1024)
zapíše 1024 bytů z bufferu ležícího na adrese 0x08054000 do daného souboru (fd). Pokud data určená k zápisu nejsou připravena na jednom místě, například hlavičky souboru jsou v bufferu1 zatímco data v bufferu2, musíme buď write() volat několikrát, nebo data nejdřív překopírovat na jedno místo (např. buffer3) a pak požádat write() aby zapsal tento výsledný buffer.
Jednodušší v tomto případě však je použití scatter/gather verze funkce write()
jménem writev()
. Jejími parametry už není přímo adresa a velikost jednoho bufferu, ale seznam všech bufferů určených k zápisu, resp jejich adres a velikostí a počet těchto bufferů. Funkce writev() pak projde tento seznam a jeden buffer po druhém zapíše do daného souboru. Podobně funguje scatter/gather verze funkce read() zvaná readv().
Funkce readv()
tedy data po paměti rozsypává (scatter), zatímco writev()
je sbírá (gather).
Dokument vytvořil: Michal Ludvig, 3.2.2009 06:28 | Zobrazeno: 2112×
Tiskni
Sdílej: