Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Amarok stejně jako všechny ostatní aplikace, které pro přehrávání multimédií používají knihovnu xine-lib
, nedokáží po instalaci přehrát patentované formáty. Z této knihovny byla totiž z právních důvodů podpora pro tato média odstraněna.
Je tedy třeba stáhnout upravenou knihovnu, která podporu například pro MP3 obsahuje, čímž se tato funkcionalita zpřístupní i v Amaroku. Knihovna se jmenuje libxine1
a je ji možné nainstalovat klasicky přes správce balíčků potom, co si do instalačních zdrojů přidáte zdroj Packman.
Aby nevznikl konflikt závislostí, je rozumné při jednom spuštění balíčkovače odebrat zaráz xine-lib
a přidat libxine1
.
Pozn.: postup je platný pro OpenSUSE, v jiných distribucích se může mírně lišit.
Klíčová slova: Některá média nemohla být načtena (nejsou přehratelná)
Viz také Jak na nesvobodné formáty (MP3, MPEG-4,...) a Po instalaci mi nejdou přehrávat .mp3 soubory...
Dokument vytvořil: Jan Grmela, 17.3.2007 12:22 | Zobrazeno: 971×
Tiskni
Sdílej: