Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
#!/bin/sh IPTABLES=/sbin/iptables EXTIF="eth0" INTIF="eth1" echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward $IPTABLES -P FORWARD DROP $IPTABLES -F FORWARD $IPTABLES -t nat -F $IPTABLES -A FORWARD -i $EXTIF -o $INTIF -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT $IPTABLES -A FORWARD -i $INTIF -o $EXTIF -j ACCEPT $IPTABLES -A FORWARD -j LOG $IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o $EXTIF -j MASQUERADESkript stačí zkopírovat na disk tam, kam se ve vaší distribuci ukládají init skripty, vyplnit cestu k programům iptables (
IPTABLES=...
), modprobe, depmod (u zkrácené verze pouze cestu k iptables) a jména síťové karty připojené k internetu (EXTIF) a síťové karty připojené k vnitřní síti (INTIF). Dále je potřeba nastavit skript jako spustitelný a zajistit jeho spouštění při startu. V odkazovaném dokumentu je návod jak to udělat ve Slackware, Red Hatu a distribucích od Red Hatu odvozených. Pokud váš systém používá System V init skripty (např. Debian), najdete návod zde ve slovníku: System V init
Zkrácená verze zapne maškarádu a povolí forwardování paketů z vnitřní sítě do internetu a pro existující spojení i z internetu do vnitřní sítě.
Originální verze navíc povolí veškerý síťový provoz ze a k routeru a načte jaderné moduly potřebné pro firewall, což ale ve většině případů není nutné - jádro by mělo být schopné načíst je samo, když jsou potřeba (poznámka: od verze jádra 2.6.20 může být ip_conntrack nahrazen modulem nf_conntrack, takže pokus o načtení modulu ip_conntrack v současné verzi skriptu 0.76 selže a budete stejně odkázání na schopnost jádra načítat moduly podle potřeby.)
Obě verze nechávají internet sdílející počítač otevřený vnějšímu světu - internetu i uživatelům ve vnitřní síti - firewall, který by chránil sdílející počítač, se nijak nenastavuje. To může znamenat určité bezpečnostní riziko, pokud služby spuštěné na tomto počítači obsahují bezpečnostní chyby nebo pokud jsou špatně nakonfigurované.
Pokud se chcete dozvědět něco více o tom, co tyto skripty dělají a jak to funguje "uvnitř", můžete si přečíst například články Stavíme firewall a Linux jako internetová gateway, které vyšly na serveru root.cz
Dokument vytvořil: vlastikroot, 4.2.2007 15:22 | Poslední úprava: Opičák, 9.2.2007 16:52 | Další přispěvatelé: trekker.dk, vencour | Historie změn | Zobrazeno: 2400×
Tiskni
Sdílej: