Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
#!/bin/sh IPTABLES=/sbin/iptables EXTIF="eth0" INTIF="eth1" echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward $IPTABLES -P FORWARD DROP $IPTABLES -F FORWARD $IPTABLES -t nat -F $IPTABLES -A FORWARD -i $EXTIF -o $INTIF -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT $IPTABLES -A FORWARD -i $INTIF -o $EXTIF -j ACCEPT $IPTABLES -A FORWARD -j LOG $IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o $EXTIF -j MASQUERADESkript stačí zkopírovat na disk tam, kam se ve vaší distribuci ukládají init skripty, vyplnit cestu k programům iptables (
IPTABLES=...
), modprobe, depmod (u zkrácené verze pouze cestu k iptables) a jména síťové karty připojené k internetu (EXTIF) a síťové karty připojené k vnitřní síti (INTIF). Dále je potřeba nastavit skript jako spustitelný a zajistit jeho spouštění při startu. V odkazovaném dokumentu je návod jak to udělat ve Slackware, Red Hatu a distribucích od Red Hatu odvozených. Pokud váš systém používá System V init skripty (např. Debian), najdete návod zde ve slovníku: System V init
Zkrácená verze zapne maškarádu a povolí forwardování paketů z vnitřní sítě do internetu a pro existující spojení i z internetu do vnitřní sítě.
Originální verze navíc povolí veškerý síťový provoz ze a k routeru a načte jaderné moduly potřebné pro firewall, což ale ve většině případů není nutné - jádro by mělo být schopné načíst je samo, když jsou potřeba (poznámka: od verze jádra 2.6.20 může být ip_conntrack nahrazen modulem nf_conntrack, takže pokus o načtení modulu ip_conntrack v současné verzi skriptu 0.76 selže a budete stejně odkázání na schopnost jádra načítat moduly podle potřeby.)
Obě verze nechávají internet sdílející počítač otevřený vnějšímu světu - internetu i uživatelům ve vnitřní síti - firewall, který by chránil sdílející počítač, se nijak nenastavuje. To může znamenat určité bezpečnostní riziko, pokud služby spuštěné na tomto počítači obsahují bezpečnostní chyby nebo pokud jsou špatně nakonfigurované.
Pokud se chcete dozvědět něco více o tom, co tyto skripty dělají a jak to funguje "uvnitř", můžete si přečíst například články Stavíme firewall a Linux jako internetová gateway, které vyšly na serveru root.cz
Dokument vytvořil: vlastikroot, 4.2.2007 15:22 | Poslední úprava: Opičák, 9.2.2007 16:52 | Další přispěvatelé: trekker.dk, vencour | Historie změn | Zobrazeno: 2478×
Tiskni
Sdílej: