Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
#!/bin/sh IPTABLES=/sbin/iptables EXTIF="eth0" INTIF="eth1" echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward $IPTABLES -P FORWARD DROP $IPTABLES -F FORWARD $IPTABLES -t nat -F $IPTABLES -A FORWARD -i $EXTIF -o $INTIF -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT $IPTABLES -A FORWARD -i $INTIF -o $EXTIF -j ACCEPT $IPTABLES -A FORWARD -j LOG $IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o $EXTIF -j MASQUERADESkript stačí zkopírovat na disk tam, kam se ve vaší distribuci ukládají init skripty, vyplnit cestu k programům iptables (
IPTABLES=...
), modprobe, depmod (u zkrácené verze pouze cestu k iptables) a jména síťové karty připojené k internetu (EXTIF) a síťové karty připojené k vnitřní síti (INTIF). Dále je potřeba nastavit skript jako spustitelný a zajistit jeho spouštění při startu. V odkazovaném dokumentu je návod jak to udělat ve Slackware, Red Hatu a distribucích od Red Hatu odvozených. Pokud váš systém používá System V init skripty (např. Debian), najdete návod zde ve slovníku: System V init
Zkrácená verze zapne maškarádu a povolí forwardování paketů z vnitřní sítě do internetu a pro existující spojení i z internetu do vnitřní sítě.
Originální verze navíc povolí veškerý síťový provoz ze a k routeru a načte jaderné moduly potřebné pro firewall, což ale ve většině případů není nutné - jádro by mělo být schopné načíst je samo, když jsou potřeba (poznámka: od verze jádra 2.6.20 může být ip_conntrack nahrazen modulem nf_conntrack, takže pokus o načtení modulu ip_conntrack v současné verzi skriptu 0.76 selže a budete stejně odkázání na schopnost jádra načítat moduly podle potřeby.)
Obě verze nechávají internet sdílející počítač otevřený vnějšímu světu - internetu i uživatelům ve vnitřní síti - firewall, který by chránil sdílející počítač, se nijak nenastavuje. To může znamenat určité bezpečnostní riziko, pokud služby spuštěné na tomto počítači obsahují bezpečnostní chyby nebo pokud jsou špatně nakonfigurované.
Pokud se chcete dozvědět něco více o tom, co tyto skripty dělají a jak to funguje "uvnitř", můžete si přečíst například články Stavíme firewall a Linux jako internetová gateway, které vyšly na serveru root.cz
Dokument vytvořil: vlastikroot, 4.2.2007 15:22 | Poslední úprava: Opičák, 9.2.2007 16:52 | Další přispěvatelé: trekker.dk, vencour | Historie změn | Zobrazeno: 2411×
Tiskni
Sdílej: