Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Pokud potřebujete zpracovat soubor s mezerou v názvu, můžete jednoduše použít uvozovky a napsat příkaz třeba cat "soubor s mezerou.txt"
.
Poté, co BASH provede expanzi zadaného řádku, rozdělí řádek na slova. A to tak, že jej roztrhne v místě výskytu znaků uvedených v proměnné $IFS (Input Field Separator), defaultní hodnota je [space][tab][newline]
$ cat seznam_souboru # seznam souboru, na každém řádku jeden název souboru soubor s mezerami v nazvu dalsi soubor $ cp $(cat seznam_souboru) slozka/ # bash rozdělí výstup $(cat soubor) na slova (jednotlivé argumenty pro cp) cp: nelze získat informace o „soubor“: není souborem ani adresářem cp: nelze získat informace o „s“: není souborem ani adresářem cp: nelze získat informace o „mezerami“: není souborem ani adresářem cp: nelze získat informace o „v“: není souborem ani adresářem cp: nelze získat informace o „nazvu“: není souborem ani adresářem cp: nelze získat informace o „dalsi“: není souborem ani adresářem cp: nelze získat informace o „soubor“: není souborem ani adresářem $ IFS=$'\n' # pouze znak nového řádku $ cp $(cat seznam_souboru) slozka/ # nelekejte se té samé chyby, dané soubory na mém disku opravdu neexistují :D cp: nelze získat informace o „soubor s mezerami v nazvu“: není souborem ani adresářem cp: nelze získat informace o „dalsi soubor“: není souborem ani adresářemPokud to chcete používat v interaktivním terminálu nebo sourcovaném skriptu, tak na jeho konci uveďte unset IFS, čímž řeknete BASHi aby používal defaultní hodnotu [space][tab][newline], aby to pak nedělalo neplechu jinde.
find
u), pomůže kombinace find ... -print0 | xargs -0 ...
Dokument vytvořil: miso, 21.10.2007 14:46 | Poslední úprava: Prcek, 22.5.2008 21:23 | Další přispěvatelé: tsLnox, depka | Historie změn | Zobrazeno: 2236×
Tiskni
Sdílej: