Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
V některých případech to možné je. Například souborový systém ext2 lze snadno povýšit na ext3:
# tune2fs -j /dev/hda1
Toto je dáno podobností těchto souborových systémů (jsou v zásadě stejné, ext3 navíc obsahuje podporu žurnálování).
Přechod na ext4 je dokonce ještě jednodušší. Při prvním zápisu na disk (kde byl původně ext3) ovladačem ext4, se změní FS na ext4 automaticky (resp. nové soubory se zapíší s využitím nových vlastností - rozsahy), ostatní soubory zůstanou ve starším formátu - seznam bloků. Toto chování lze upravit parametry mountování a používat tak ext3 beze změny i s ovladačem ext4.
Většina souborových systémů je ale natolik odlišná, že je snadno převést nelze. V takových případech musíme buď vytvořit zálohu, naformátovat disk a obnovit na něj zálohu nebo použít některý dostupný komerční produkt, který takové konverze umí, jako je např. Partition Magic.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 09:44 | Poslední úprava: Heron, 18.11.2008 12:13 | Další přispěvatelé: Tomáš Hála, Heron | Historie změn | Zobrazeno: 1326×
Tiskni
Sdílej: