V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
/sbin/iptables -A OUTPUT -j LOG --log-level 6...ak je prechod udajov, tak disk beha ako divy a niekde nico zapisuje. Poradte, prosim, kde to zapisuje (ak to vobec zapisuje logy /???/ ) Dakujem
man iptables
říká: LOG - When this option is set for a rule, the Linux kernel will print some information on all matching packets (like most IP header fields) via the kernel log (where it can be read with dmesg or syslogd(8))
Zkráceně: hledej v /var/log/dmesg
a /var/log/syslog
.
A jinak, tím, co máš uvedené v dotazu, loguješ každý paket, který od tebe odchází (proto disk tolik maká). Maximální přípustná velikost jednoho TCP paketu je, pokud se moc nepletu, 1.5kB (ale používá se většinou méně), takže si můžeš spočítat, kolik paketů to je a tudíž, kolik se toho loguje.
Při logování se v daném pravidle většinou používá podmínkalimit
, kterou lze nastavit, kolik se toho má logovat za nějaký časový interval. Opět doporučuji man iptables
V manuálových stránkách lze vyhledávat po stisknutí klávesy /
, další výskyt zadaného textu lze najít klávesou n
Kromě manuálu doporučuji prohlédnout si nějaký příkladový firewall - na netu jsou jich spousty
Navíc pro odhad, kolik může být zápisů do logu, byste stejně potřeboval minimální velikost paketu, ne maximální.
Nedavno som stravil dost casu s SQL a ked uz som bol v tom, tak som si firewall prerobil aby pouzival -j ULOG. Treba na to ulogd a moze pisat napr. aj do MySQL. Pouzivam to, lebo pri syslog-u sa mi nepodarilo nadefinovat konfiguraciu, pri ktorej by sa do jedneho log-suboru pisali len hlasky z firewallu a nic ine.
Pozor, některé novější distribuce používají defaultně syslog-ng, který má jiný konfigurační soubor (u mne je to /etc/syslog-ng/syslog-ng.conf
).
lebo pri syslog-u sa mi nepodarilo nadefinovat konfiguraciu, pri ktorej by sa do jedneho log-suboru pisali len hlasky z firewallu a nic ine
To ani z principu nejde, protože tradiční syslogd umí třídit pouze podle facility a priority, takže všechny hlášky jádra (se stejnou prioritou) jsou zpracovány společně. Řešením by mohl být např. zmíněný syslog-ng.
Tiskni
Sdílej: