Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
[root@s1-test etc]# cat rc.conf HARDWARECLOCK="localtime" TIMEZONE=Europe/Prague KEYMAP=cz-lat2 CONSOLEFONT=lat2-16 CONSOLEMAP= USECOLOR="yes"
[root@s1-test etc]# cat profile # # /etc/profile # export PATH="/bin:/usr/bin:/sbin:/usr/sbin:/usr/X11R6/bin:/opt/bin" export MANPATH="/usr/man:/usr/X11R6/man" export LESSCHARSET="latin1" export INPUTRC="/etc/inputrc" export LESS="-R" # Locale settings (find your locale with 'locale -a') export LANG="cs_CZ.iso88592" export LC_COLLATE="C" export COLUMNS LINES export PS1='[\u@\h \W]\$ ' export PS2='[\u@\h \W]\$ ' umask 022 if [ "$TERM" = "xterm" -o "$TERM" = "xterm-color" -o "$TERM" = "rxvt" -o "$TERM" = "xterm-xfree86" ]; then PROMPT_COMMAND='echo -ne "\033]0;${USER}@${HOSTNAME%%.*}:${PWD/$HOME/~}\007"' fi # load profiles from /etc/profile.d # (to disable a profile, just remove execute permission on it) for profile in /etc/profile.d/*.sh; do if [ -x $profile ]; then . $profile fi done unset profile # End of file
[root@s1-test /]# ls /etc/profile.d/ [root@s1-test /]#
/usr/share/terminfo/x/xterm
z jiné distribuce. Byla to konkrétně Fedora Core 1, můžete zkusit třeba Debian. Je to v balíku ncurses
.
ls /usr/share/terminfo/x/xterm*Můžete zkusit i
rxvt
, ale pak možná nepojedou některé klávesové zkratky.
[root@s1-test ~]# ls /usr/share/terminfo/x/xterm* /usr/share/terminfo/x/xterm /usr/share/terminfo/x/xterm-r5 /usr/share/terminfo/x/xterm+sl /usr/share/terminfo/x/xterm-r6 /usr/share/terminfo/x/xterm+sl-twm /usr/share/terminfo/x/xterm-sco /usr/share/terminfo/x/xterm-1002 /usr/share/terminfo/x/xterm-sun /usr/share/terminfo/x/xterm-1003 /usr/share/terminfo/x/xterm-vt220 /usr/share/terminfo/x/xterm-16color /usr/share/terminfo/x/xterm-vt52 /usr/share/terminfo/x/xterm-24 /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v32 /usr/share/terminfo/x/xterm-256color /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v33 /usr/share/terminfo/x/xterm-88color /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v333 /usr/share/terminfo/x/xterm-8bit /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v40 /usr/share/terminfo/x/xterm-basic /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v43 /usr/share/terminfo/x/xterm-bold /usr/share/terminfo/x/xterm-xfree86 /usr/share/terminfo/x/xterm-color /usr/share/terminfo/x/xterm-xi /usr/share/terminfo/x/xterm-hp /usr/share/terminfo/x/xterm1 /usr/share/terminfo/x/xterm-new /usr/share/terminfo/x/xtermc /usr/share/terminfo/x/xterm-nic /usr/share/terminfo/x/xtermm /usr/share/terminfo/x/xterm-noapp /usr/share/terminfo/x/xterms /usr/share/terminfo/x/xterm-old /usr/share/terminfo/x/xterms-sun /usr/share/terminfo/x/xterm-pcolor [root@s1-test ~]#
TERM="xterm-16color" mcMělo by to jít testovat v
xterm
u. Ale nejlepší by bylo vypůjčit si ten soubor z cizí distribuce.
if [ "$TERM" == "xterm"]; then export TERM="xterm-16color" fiJestli ne, tak... radši nic.
/usr/share/terminfo/x/xterm
z jiné distribuce to je pořád černobílé?
-c
.
V putty:
category > connection > data > terminal details > terminal-type string
zmeniť na xterm-color
.
export TERM=xterm-colorBohužel, jinou možnost jsem jaksi nevymyslel a v konzoli mi to zatím "nekraví". Všem zůčastněným děkuji.
if [ "$TERM" == "xterm" ]; then echo Nutíme xtermu barvičky... export TERM="xterm-color" fiJestli ne, tak... možná jednou budete hledat někde nějakou chybu a nebudete moci přijít na to, v čem je. P.S.: Upravit
/usr/share/terminfo/x/xterm
není od věci. Pokud použiju ten, který se vyplodil při kompilaci ncurses
z originálních zdojových textů, tak jede PuTTY taky černobíle. Jenže s předpisem z Fedory Core 1 je to v pohodě. Proto to sem píšu už potřetí.
Tvůj nápad jak radíš v Putty je ovšem bezvýsledný a nepomáhá.To je dosť zvláštne, mne to pomáha. (Kombinácia Win+Putty na ArchLinux)
Tiskni
Sdílej: