Byl představen CentOS Stream 10 s kódovým názvem Coughlan. Detaily v poznámkách k vydání. CentOS Stream 10 už neobsahuje balíček s Xorg serverem (xorg-x11-server-Xorg). O zobrazování se stará Wayland s Xwaylandem (xorg-x11-server-Xwayland). Odstraněny byly aplikace Firefox, GIMP, LibreOffice, Inkscape a Thunderbird. Ty jsou k dispozici ve Flatpaku z Flathubu.
Byly vyhlášeny výsledky The Game Awards 2024 (YouTube). Hrou roku se stal Astro Bot (YouTube) běžící pouze na PlayStation 5.
Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
[root@s1-test etc]# cat rc.conf HARDWARECLOCK="localtime" TIMEZONE=Europe/Prague KEYMAP=cz-lat2 CONSOLEFONT=lat2-16 CONSOLEMAP= USECOLOR="yes"
[root@s1-test etc]# cat profile # # /etc/profile # export PATH="/bin:/usr/bin:/sbin:/usr/sbin:/usr/X11R6/bin:/opt/bin" export MANPATH="/usr/man:/usr/X11R6/man" export LESSCHARSET="latin1" export INPUTRC="/etc/inputrc" export LESS="-R" # Locale settings (find your locale with 'locale -a') export LANG="cs_CZ.iso88592" export LC_COLLATE="C" export COLUMNS LINES export PS1='[\u@\h \W]\$ ' export PS2='[\u@\h \W]\$ ' umask 022 if [ "$TERM" = "xterm" -o "$TERM" = "xterm-color" -o "$TERM" = "rxvt" -o "$TERM" = "xterm-xfree86" ]; then PROMPT_COMMAND='echo -ne "\033]0;${USER}@${HOSTNAME%%.*}:${PWD/$HOME/~}\007"' fi # load profiles from /etc/profile.d # (to disable a profile, just remove execute permission on it) for profile in /etc/profile.d/*.sh; do if [ -x $profile ]; then . $profile fi done unset profile # End of file
[root@s1-test /]# ls /etc/profile.d/ [root@s1-test /]#
/usr/share/terminfo/x/xterm
z jiné distribuce. Byla to konkrétně Fedora Core 1, můžete zkusit třeba Debian. Je to v balíku ncurses
.
ls /usr/share/terminfo/x/xterm*Můžete zkusit i
rxvt
, ale pak možná nepojedou některé klávesové zkratky.
[root@s1-test ~]# ls /usr/share/terminfo/x/xterm* /usr/share/terminfo/x/xterm /usr/share/terminfo/x/xterm-r5 /usr/share/terminfo/x/xterm+sl /usr/share/terminfo/x/xterm-r6 /usr/share/terminfo/x/xterm+sl-twm /usr/share/terminfo/x/xterm-sco /usr/share/terminfo/x/xterm-1002 /usr/share/terminfo/x/xterm-sun /usr/share/terminfo/x/xterm-1003 /usr/share/terminfo/x/xterm-vt220 /usr/share/terminfo/x/xterm-16color /usr/share/terminfo/x/xterm-vt52 /usr/share/terminfo/x/xterm-24 /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v32 /usr/share/terminfo/x/xterm-256color /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v33 /usr/share/terminfo/x/xterm-88color /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v333 /usr/share/terminfo/x/xterm-8bit /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v40 /usr/share/terminfo/x/xterm-basic /usr/share/terminfo/x/xterm-xf86-v43 /usr/share/terminfo/x/xterm-bold /usr/share/terminfo/x/xterm-xfree86 /usr/share/terminfo/x/xterm-color /usr/share/terminfo/x/xterm-xi /usr/share/terminfo/x/xterm-hp /usr/share/terminfo/x/xterm1 /usr/share/terminfo/x/xterm-new /usr/share/terminfo/x/xtermc /usr/share/terminfo/x/xterm-nic /usr/share/terminfo/x/xtermm /usr/share/terminfo/x/xterm-noapp /usr/share/terminfo/x/xterms /usr/share/terminfo/x/xterm-old /usr/share/terminfo/x/xterms-sun /usr/share/terminfo/x/xterm-pcolor [root@s1-test ~]#
TERM="xterm-16color" mcMělo by to jít testovat v
xterm
u. Ale nejlepší by bylo vypůjčit si ten soubor z cizí distribuce.
if [ "$TERM" == "xterm"]; then export TERM="xterm-16color" fiJestli ne, tak... radši nic.
/usr/share/terminfo/x/xterm
z jiné distribuce to je pořád černobílé?
-c
.
V putty:
category > connection > data > terminal details > terminal-type string
zmeniť na xterm-color
.
export TERM=xterm-colorBohužel, jinou možnost jsem jaksi nevymyslel a v konzoli mi to zatím "nekraví". Všem zůčastněným děkuji.
if [ "$TERM" == "xterm" ]; then echo Nutíme xtermu barvičky... export TERM="xterm-color" fiJestli ne, tak... možná jednou budete hledat někde nějakou chybu a nebudete moci přijít na to, v čem je. P.S.: Upravit
/usr/share/terminfo/x/xterm
není od věci. Pokud použiju ten, který se vyplodil při kompilaci ncurses
z originálních zdojových textů, tak jede PuTTY taky černobíle. Jenže s předpisem z Fedory Core 1 je to v pohodě. Proto to sem píšu už potřetí.
Tvůj nápad jak radíš v Putty je ovšem bezvýsledný a nepomáhá.To je dosť zvláštne, mne to pomáha. (Kombinácia Win+Putty na ArchLinux)
Tiskni Sdílej: