Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
adduser josef a pracuj pouze pod tímto uživatelem. Když budeš potřebovat něco jako root tak dáš jenom sudo nějaký příkaz (sudo = superuser do, superuživatel říká). Jinak automatické přihlašování bez hesla jde myslím nastavit někde v grafických klikátkách systému. Projeď nastavení přihlašování. Určitě to tam někde bude.
akorat ze, sudo se musi nastavit, lepsi asi bude jen prikaz "su", zepta se na heslo roota a mas rootovskou konzoli.
Jen to zvopaknu, projistotu. Vytvor si nejakeho uzivatele, je to jen jeden prikaz. Pokud se na heslo primo nezepta, tak mu prikazem passwd jmeno_uzivatele nejaky heslo nastav. Pak v /etc/inittab prepni na runlevel 4. Zkontroluj si, jestli /etc/X11/xinit/xinitrc je symlink na /etc/X11/xinit/xinitrc.kde. Pak dej "init 4" a prihlas se jako ten novy uzivatel a dej tam i heslo. Pak spust ovladaci centrum, spravce prihlaseni, a tam si naklikas ze pro uzivatele nebude vyzadovano heslo a je tam i automaticke prihlaseni uzivatele.
Zdenek
Tiskni
Sdílej: