V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.
Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a
… více »Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Mozilla prostřednictvím své dceřiné společnosti MZLA Technologies Corporation představila open-source AI klienta Thunderbolt. Primárně je určený pro firemní nasazení.
Firma Cal.com oznámila, že přesouvá svůj produkční kód z otevřeného do uzavřeného repozitáře z důvodu bezpečnostního rizika umělé inteligence, která prý dokáže vyhledávat a zneužívat zranitelnosti rychleji, než by je jejich vývojářský tým stíhal opravovat. Zároveň zveřejnila samostatnou, open-source verzi Cal.diy pod licencí MIT, ovšem bez řady původních funkcí. O tom, zda je toto opatření rozumné, existují pochyby. … více »
Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 4.0. Přehled změn v souboru CHANGES.md na GitHubu. Odstraněna byla podpora SSLv2 Client Hello a SSLv3. Ve výchozím nastavení byla zakázána podpora odmítnutých eliptických křivek v TLS dle RFC 8422. Přibyla například podpora Encrypted Client Hello (ECH, RFC 9849).
curl up 2026, tj. setkání vývojářů a uživatelů curlu, proběhne opět v Praze. O víkendu 23. a 24. května v Pracovně.
Aplikace pro ověřování věku uživatelů on-line platforem je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Půjde podle ní o bezplatné a snadno použitelné řešení, které pomůže chránit děti před škodlivým a nelegálním obsahem. Aplikace bude podle ní fungovat na jakémkoli zařízení a bude zcela anonymní.
Bohuzel/dik mi natolik Slackware vyhovuje, ze nechci menit ani za Sargu.
spcialni vypisky apod poslu dodatecne, bylo by toho vazne moc. Staci rici co a je to tu..
No, tak ji prosimte vyhod, kup si v krame za dve stovky jinou znacku a venuj se necemu uzitecnejsimu. Fakt nechapu, jak nekdo muze venovat nekolik dni laborovani s takovym kramem - to mas tolik casu nazbyt???
V pripade ze jednoho RTL8139x odeberu a vypujcim si sitovku Intel, slape vse jak hodinky....
Za 200,- to bude uplne super karta a na 99% bude mit chipset RTL a budu tam kde jsem.No, a kolik stala stala ta RTL-8139, kdyz se tady bavime o ty kvalite?
Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ - tohle mám v počítači a funguje samo bez potřeby cokoliv složitě rozběhávat. Když jsem tam měl dvě, tak to fungovalo taky
Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)Pro velkou zátež bych se také klonil někam k intelu.
Tak sorry ,potom som sa pomylil. Ale je znami problem z Wifi cipmi realtek. Snazim sa uz dlho rozbehat. Co by sa dalo este skusit s tymto: root@box:~# lspci 0000:00:0f.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8180L 802.11b MAC (rev 20) root@box:~# ndiswrapper -l Installed ndis drivers: netr8180 driver present, hardware present root@box:~# ndiswrapper -d 10ec:8180 netr8180 ln: /etc/ndiswrapper/netr8180/10EC:8180.5.conf: File exists Driver 'netr8180' is used for '10EC:8180' root@box:~# iwconfig wlan0 wlan0 No such device ---------- Jeden krat sa to uz rozbehlo. Potom som vypol PC ,po dalsom starte uz zase nefunguje.
Nehlede na to, ze rtl8xxx.too se mi vytvori a zacne okamzite "vytvaret iniciativu" a nefunguje mi pak vubec nic. Proto se paru s modulama, paru se s modules.conf abych odlisil sitove karty a nezavadel jedno pro dve..Bud jsem uplne blby/zblbly nebo proste je to mezi nebem mnou zidlickou a klavesnici. Zeptam se jinak, je nekdo, kdo rozbehal a jak to rozbehal na Slackware 10.2 - 2.4.31 s chipsety eth RTL8139c + RTL8139b + RTL8169 alepson pres rtlxxxx.too? ----------- Takze jdu hledat dal a jinak musim jine distro, dnes to proste musi fungovat :///
Tiskni
Sdílej: