Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Zdravím.
Na svuj notebook jsem si nainstaloval ArchLinux 0.7.1.
Problem je v tom, že při bootování při "Starting hotplug daemon [BUSY]" počítač totálně zamrzne, nefunguje nic, jediné, co můžu udělat je počítač vypnout.
Někdy (asi ve 20% případů) se PC nekousne a nabootuje, ale i tak trvá start hotplug daemona dost dlouho. Pokud ho vypnu (toho daemona), nefunguje mi síťovka (v PCMCIA slotu) a zvukovka (vestavěná).
Zkoušel jsem najít zákonitost v tom, kdy to nabootuje a kdy ne, ale nepovedlo se mi to.
Nevíte někdo, co s tím ?
Děkuji.
Z.H.
PS. Ta sitovka je TP-LINK a funguje s 8139too driverem, zvukovka je NeoMagic 256NM (snd-nm256).
/etc/modprobe.conf
. Podle svého nastavení jsem vytvořil toto, třeba to zabere:
alias char-major-116 snd alias char-major-14 soundcore alias sound-service-0-0 snd-mixer-oss alias sound-service-0-1 snd-seq-oss alias sound-service-0-3 snd-pcm-oss alias sound-service-0-8 snd-seq-oss alias sound-service-0-12 snd-pcm-oss alias snd-card-0 snd-nm256 alias sound-slot-0 snd-nm256Potom je ještě potřeba nahrát do paměti ony moduly, protože při použití
udev
(který bych stejně klidně vyhodil, protože si občas nesedne s novějším jádrem, s ovladači Nvidie a kdo ví čím vším ještě) se neudělají potřebné soubory v /dev/snd
dokud nejsou tyto v paměti zavedeny.
U síťové karty je potřeba do paměti zavést onen 8139too
, ale když jde o PCMCIA síťovku, bude asi potřeba ještě nějaký ten PCMCIA modul. (PCMCIA nemám, takže nemůžu uvést podrobnosti.)
Samotné zavádění modulů dělá příkaz modprobe
, který je spouštěn nějakým spouštěcím skriptem (asi v /etc/rc.d/init.d
, /etc/init.d
nebo někde jinde - liší se to podle distribuce).
P.S.: Může se hodit výpis lsmod
po náhodně úspěšném zavedení systému s hotplug
em.
P.P.S.: Možná pomůže novější verze udev
, hotplug
a jádra, ale první jmenovanou věc mám rád dost málo, takže obvykle navrhuji se jí zbavit.
pacman -S hwd lshwd
a pak ješte v rc.conf
!hotplug hwd
Ted jsem to někde četl a nahodil u mě. Můžu říct, že se již hotplug nenahazuje 15s, ale vůbec :) ftip
Hotplug se nahradí daemonem hwd a ten se mi zapíná cca 1-2s, celkem citelný rozdíl..
PS. vše se chová tak jak má i bez daemona hotplug.
!hotplug hwd network ...................dalsia vec je, ze dokonca teraz je pristupne uz jadro 2.6.14.4 s podporou initrd a autonarhravanim modulov a podporou pcmciautils, ktora je novsia ako pcmcia-cs a netreba v nej nahravat demona pcmcia a modul pre sietovku sa zavedie automaticky, ak je v jadre
v /etc/rc.conf najdes moznost MOD_AUTOLOAD=yes alebo no, to je automaticke zavadzanie modulovnove udev nahradzuje uplne hotplug, takze ak budes upgradovat,tak aj tak bude chciet hotplug dat prec, len neviem, ci nove udev je uz v current alebo este v testing, lebo ja pouzivam aj testing baliky dokonca zevraj pri autoloadovani modulov netreba pouzivat ani hwd ani hotplug, staci udev, ale ja si moduly zavadzam manualne, takze pouzivam hwd vsetky tieto veci su popisane na oficialnej stranke www.archlinux.org po anglicky, ked si nieco upgradujes, tak je dobre si precitat oznamenia o novych funkciach.
Děkuji všem. Nakonec jsem to vyřešil tak, že modul pro zvukovku se tahá přímo z rc.conf. Místo hotplugu mám ten hwd, je opravdu výrazně rychlejší. Nicméně se objevily ješte menší problémy, a to sice:
diky
Z.H.
Moznost MOD_SUTOLOAD v rc.conf vubec nemam, mam to tam dopsat ?
pcmciautils mam nainstalovane, ale v rc.conf mam PCMCIA vypnute a vsechno zda se funguje dobre.
Ty síťový profily jsou super...dík za info.
Zdá se, že budu muset patchnout ten modul snd-nm256...
Z.H.
Tiskni
Sdílej: