Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Myš Logitech LX7 (hardware záznam) se snažím zprovoznit přes dodávanou PS/2 redukci.
Pokud v konfiguraxi X.org nastavím protokol “Auto”, tak se použije protokol “ExplorerPS/2”. Rozumně myš chodí ještě s protokolem “IMPS/2” a samozřejmě s “PS/2”. Fungovaní tlačítek bylo zkoušeno nástrojem xev
. V režimu “PS/2” fungují standardní tři tlačítka, v režimu “ExplorerPS/2” navíc rolování kolečkem, v režimu “IMPS/2” jsou ještě další dvě tlačítka duplicitně namapovaná jako 2 a 3. V žádném ze zvolených protokolů nefunguje vychýlení kolečka do strany.
Cíl je jasný – úplná funkčnost myši, tedy režim “ExplorerPS/2” + vychýlení kolečka do strany + další dvě tlačítka posílají události různé od stisku hlavních tlačítek. Lze toho při zapojení do PS/2 vůbec dosáhnout, nebo použité protokoly jsou na to příliš chudé?
Section "InputDevice"
Identifier "USB Mouse"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "evdev"
Option "Dev Name" "Logitech USB RECEIVER"
Option "Dev Phys" "usb-*/input0"
Option "Buttons" "9"
Option "ZAxisMapping" "4 5 9 8"
Option "Resolution" "800"
EndSection
xev
se hlásí jako button 8
a button 9
.
Nevěděl by někdo, co s tím?
xorg
, který mám v /etc/X11/xkb/rules
/dev/input/mouse
. Bohužel tento ovladač zpřístupňuje jen události tří standardních tlačítek a vertikálního rolování, ostatní tlačítka nelze zprovoznit. V konfiguraci X-serveru tomu odpovídá ovladač mouse s protokolem ExplorerPS/2 apod. Pokud nemáte starý hardware či dobrý důvod, tento způsob nepoužívejte.
Lepším řešením je použití obecnější ovladač událostí, který vytváří zařízení /dev/input/event
. Tato zařízení jsou vytvářena jak pro PS/2, tak USB zařízení. V konfiguraci X-serveru tomu odpovídá ovladač evdev, který funguje bez dalšího nastavování, tedy kromě výběru příslušného zařízení.
Může se stát, že ovladač evdev, nebudete mít nainstalovaný – nachází se v balíku xf86-input-evdev
či podobném.
Tiskni
Sdílej: