V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Myš Logitech LX7 (hardware záznam) se snažím zprovoznit přes dodávanou PS/2 redukci.
Pokud v konfiguraxi X.org nastavím protokol “Auto”, tak se použije protokol “ExplorerPS/2”. Rozumně myš chodí ještě s protokolem “IMPS/2” a samozřejmě s “PS/2”. Fungovaní tlačítek bylo zkoušeno nástrojem xev
. V režimu “PS/2” fungují standardní tři tlačítka, v režimu “ExplorerPS/2” navíc rolování kolečkem, v režimu “IMPS/2” jsou ještě další dvě tlačítka duplicitně namapovaná jako 2 a 3. V žádném ze zvolených protokolů nefunguje vychýlení kolečka do strany.
Cíl je jasný – úplná funkčnost myši, tedy režim “ExplorerPS/2” + vychýlení kolečka do strany + další dvě tlačítka posílají události různé od stisku hlavních tlačítek. Lze toho při zapojení do PS/2 vůbec dosáhnout, nebo použité protokoly jsou na to příliš chudé?
Section "InputDevice"
Identifier "USB Mouse"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "evdev"
Option "Dev Name" "Logitech USB RECEIVER"
Option "Dev Phys" "usb-*/input0"
Option "Buttons" "9"
Option "ZAxisMapping" "4 5 9 8"
Option "Resolution" "800"
EndSection
xev
se hlásí jako button 8
a button 9
.
Nevěděl by někdo, co s tím?
xorg
, který mám v /etc/X11/xkb/rules
/dev/input/mouse
. Bohužel tento ovladač zpřístupňuje jen události tří standardních tlačítek a vertikálního rolování, ostatní tlačítka nelze zprovoznit. V konfiguraci X-serveru tomu odpovídá ovladač mouse s protokolem ExplorerPS/2 apod. Pokud nemáte starý hardware či dobrý důvod, tento způsob nepoužívejte.
Lepším řešením je použití obecnější ovladač událostí, který vytváří zařízení /dev/input/event
. Tato zařízení jsou vytvářena jak pro PS/2, tak USB zařízení. V konfiguraci X-serveru tomu odpovídá ovladač evdev, který funguje bez dalšího nastavování, tedy kromě výběru příslušného zařízení.
Může se stát, že ovladač evdev, nebudete mít nainstalovaný – nachází se v balíku xf86-input-evdev
či podobném.
Tiskni
Sdílej: