Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Myš Logitech LX7 (hardware záznam) se snažím zprovoznit přes dodávanou PS/2 redukci.
Pokud v konfiguraxi X.org nastavím protokol “Auto”, tak se použije protokol “ExplorerPS/2”. Rozumně myš chodí ještě s protokolem “IMPS/2” a samozřejmě s “PS/2”. Fungovaní tlačítek bylo zkoušeno nástrojem xev
. V režimu “PS/2” fungují standardní tři tlačítka, v režimu “ExplorerPS/2” navíc rolování kolečkem, v režimu “IMPS/2” jsou ještě další dvě tlačítka duplicitně namapovaná jako 2 a 3. V žádném ze zvolených protokolů nefunguje vychýlení kolečka do strany.
Cíl je jasný – úplná funkčnost myši, tedy režim “ExplorerPS/2” + vychýlení kolečka do strany + další dvě tlačítka posílají události různé od stisku hlavních tlačítek. Lze toho při zapojení do PS/2 vůbec dosáhnout, nebo použité protokoly jsou na to příliš chudé?
Section "InputDevice"
Identifier "USB Mouse"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "evdev"
Option "Dev Name" "Logitech USB RECEIVER"
Option "Dev Phys" "usb-*/input0"
Option "Buttons" "9"
Option "ZAxisMapping" "4 5 9 8"
Option "Resolution" "800"
EndSection
xev
se hlásí jako button 8
a button 9
.
Nevěděl by někdo, co s tím?
xorg
, který mám v /etc/X11/xkb/rules
/dev/input/mouse
. Bohužel tento ovladač zpřístupňuje jen události tří standardních tlačítek a vertikálního rolování, ostatní tlačítka nelze zprovoznit. V konfiguraci X-serveru tomu odpovídá ovladač mouse s protokolem ExplorerPS/2 apod. Pokud nemáte starý hardware či dobrý důvod, tento způsob nepoužívejte.
Lepším řešením je použití obecnější ovladač událostí, který vytváří zařízení /dev/input/event
. Tato zařízení jsou vytvářena jak pro PS/2, tak USB zařízení. V konfiguraci X-serveru tomu odpovídá ovladač evdev, který funguje bez dalšího nastavování, tedy kromě výběru příslušného zařízení.
Může se stát, že ovladač evdev, nebudete mít nainstalovaný – nachází se v balíku xf86-input-evdev
či podobném.
Tiskni
Sdílej: