Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Myš Logitech LX7 (hardware záznam) se snažím zprovoznit přes dodávanou PS/2 redukci.
Pokud v konfiguraxi X.org nastavím protokol “Auto”, tak se použije protokol “ExplorerPS/2”. Rozumně myš chodí ještě s protokolem “IMPS/2” a samozřejmě s “PS/2”. Fungovaní tlačítek bylo zkoušeno nástrojem xev
. V režimu “PS/2” fungují standardní tři tlačítka, v režimu “ExplorerPS/2” navíc rolování kolečkem, v režimu “IMPS/2” jsou ještě další dvě tlačítka duplicitně namapovaná jako 2 a 3. V žádném ze zvolených protokolů nefunguje vychýlení kolečka do strany.
Cíl je jasný – úplná funkčnost myši, tedy režim “ExplorerPS/2” + vychýlení kolečka do strany + další dvě tlačítka posílají události různé od stisku hlavních tlačítek. Lze toho při zapojení do PS/2 vůbec dosáhnout, nebo použité protokoly jsou na to příliš chudé?
Section "InputDevice"
Identifier "USB Mouse"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "evdev"
Option "Dev Name" "Logitech USB RECEIVER"
Option "Dev Phys" "usb-*/input0"
Option "Buttons" "9"
Option "ZAxisMapping" "4 5 9 8"
Option "Resolution" "800"
EndSection
xev
se hlásí jako button 8
a button 9
.
Nevěděl by někdo, co s tím?
xorg
, který mám v /etc/X11/xkb/rules
/dev/input/mouse
. Bohužel tento ovladač zpřístupňuje jen události tří standardních tlačítek a vertikálního rolování, ostatní tlačítka nelze zprovoznit. V konfiguraci X-serveru tomu odpovídá ovladač mouse s protokolem ExplorerPS/2 apod. Pokud nemáte starý hardware či dobrý důvod, tento způsob nepoužívejte.
Lepším řešením je použití obecnější ovladač událostí, který vytváří zařízení /dev/input/event
. Tato zařízení jsou vytvářena jak pro PS/2, tak USB zařízení. V konfiguraci X-serveru tomu odpovídá ovladač evdev, který funguje bez dalšího nastavování, tedy kromě výběru příslušného zařízení.
Může se stát, že ovladač evdev, nebudete mít nainstalovaný – nachází se v balíku xf86-input-evdev
či podobném.
Tiskni
Sdílej: