Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »Jelikož vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM, Drew DeVault se rozhodl forknout Vim a vytvořil projekt Vim Classic. Vychází z Vimu 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování.
Byla vydána nová verze 0.56 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Společnost OpenAI oznámila [𝕏], že ukončí aplikaci Sora pro generování krátkých videí pomocí umělé inteligence. Podrobné informace a harmonogram pro aplikaci a API budou brzy zveřejněny.
Evropská směrnice NIS2 přináší nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti, které se promítají také do správy doménových jmen. Do českého právního řádu je směrnice implementována prostřednictvím nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Jedním z praktických důsledků této legislativní změny je posílení požadavků na dostupnost a správnost kontaktních údajů držitelů domén. Správce registru domény .cz, sdružení CZ.NIC, je v
… více »Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.5.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.1 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 8 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce
… více »/dev/hda1 / ext3 acl,user_xattr 1 1 /dev/hda5 /fat vfat defaults 0 0 /dev/hda6 swap swap defaults 0 0 proc /proc proc defaults 0 0 sysfs /sys sysfs noauto 0 0 usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0 devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0 /dev/hda7 /data auto auto,user 0 0 /dev/hda8 /home auto auto,user 0 0 /dev/fd0 /media/floppy subfs noauto,fs=floppyfss,procuid,nodev,nosuid,sync 0 0 /dev/cdrecorder /media/cdrecorder subfs noauto,fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0 /dev/dvdram /media/dvdram subfs noauto,fs=cdfss,ro,procui
acl,user_xattra nahrad to
defaultsa v instalatoru nenastavuj pro tento oddil priste atributy pro uzivatele, jinak ti to bude blbnout opet.
acl user_xattr je v SuSE defaultní nastavení, mám to tak na všech filesystémech v 9.3 i 10.0 a na možnost spouštět příkazy to nemá nejmenší vliv (proč by také mělo). Probém bude IMHO někde trochu jinde.
Osobně bych tipoval, že se tazateli nedaří spouštět programy z toho filesystému, který má mountovaný jako /home, protože parametr user automaticky implikuje noexec. Takže bych spíš zkusil příslušný řádek doplnit o exec, nebo raději vyhodit to user, protože si moc nedokážu představit, k čemu je v praxi dobré mít user mountable /home (zvlášť když stejně nemá noauto).
gcc version 4.0.2 20050901 (prerelease) (SUSE Linux) configure:2230: $? = 0 configure:2232: gcc -V /dev/null &5 gcc: '-V' option must have argument configure:2235: $? = 1 configure:2258: checking for C compiler default output file name configure:2261: gcc conftest.c >&5 configure:2264: $? = 0 configure:2310: result: a.out configure:2315: checking whether the C compiler works configure:2321: ./a.out ./configure: line 2322: ./a.out: Permission denied configure:2324: $? = 126 configure:2333: error: cannot run C compiled programs. If you meant to cross compile, use `--host'. See `config.log' for more details.
checking whether the C compiler works... configure: error: cannot run C compiled programs.
notail,noatime? Co to udela po restartu ?
fstab přemountovat ten filesystém?
mount -o remount,exec /home'. Pomůže to?
fstab. A podívejte se do manuálové stránky, co přesně znamenají parametry user, auto/noauto a exec/noexec, ať z toho odnesete něco do budoucna.
/home s parametry auto,user vám nevytvořil sám od sebe…
Tiskni
Sdílej: