V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pomerne dosť problémov som už v Linuxe vyriešil a teraz prišiel rad na sieť. Myslím že aj toto patrí k plnej výbave každého počítača a operačného systému.
Takže základné údaje: 2x notebook HP nx9020, na jednom booku Mandrake 10.1 a na druhom SuSE 10 Eval. Sieťová karta RTL-8139 na eth0, sieťový krížený kábel.
A k problému: Neviem rozbehať sieť medzi dvoma počítačmi cez sieťový kábel. Chcel by som zdieľať nejaký priečinok a kopírovať dáta z jedného disku na druhý. Pozeral som fórum aj všeličo skúšal, ale nie som ešte taký zdatný Linuxák a neviem sa s tým pohnúť z miesta. Vo Windowse som to v minulosti riešil klasicky cez Sprievodcu pridaním siete a Miesta v sieti.
ifconfig eth0 netmask 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0
IP adresa musí být na obou počítačích samozřejmě rozdílná, ale ze stejného segmentu (stejná první tři čísla). Pokud jsou ovladače síťové karty zavedeny v jádře (očekával bych to), tak by síť už měla fungovat (zkusit ping 192.168.0.1
apod.)
Toto nastavení bude fungovat do doby, než vypneš PC (systém). Takže je třeba se poprat se startovacími skripty, aby to tak bylo nastálo. To ať ale poradí nějaký Mandrakista nebo Susista route add default gw x.x.x.x
, který nastaví IP adresu brány. Ale to snad není potřeba při propojení pouze dvou počítačů.
Kdybys náhodou chtěl "sdílet Internet", tak do vyhledávání zadej "NAT" ;)
Dneska se před ifconfig
a route
upřednostňuje příkaz ip
, ale já to s ním neumím ifconfig eth0 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0
ip addr add 192.168.0.1/24 brd + dev eth0Ale vhodnější je samozřejmě nastavit to v odpovídajících konfiguračních souborech podle distribuce (pro SuSE
/etc/sysconfig/network/ifcfg-eth-id-*
). Pro začátečníka, nechce-li si nejdřív o problematice něco nastudovat, bude ale vůbec nejvhodnější použít konfigurační nástroje distribuce (u SuSE YaST).
10.
, 192.168.
a 172.20.
, možná i nějaké další (asi také na 172.
a ještě něco, nejsem si jist). Já mám v oblibě 10.0.0.1
, 10.0.0.2
a tak dále.
Na jednom počítači se tedy nastaví třeba 10.0.0.1
, na druhém 10.0.0.2
, na obou maska podsítě 255.255.255.0
. (Na to všechno jsou klikátka, ale jde to i úpravou něčeho v /etc
- v každé distribuci trochu jinak.) Je ještě potřeba zařídit, aby se natáhl ovladač - modul pro síťovou kartu. Na ten RealTek 8139 je to 8139too
, takže modprobe 8139too
. (Obvykle stačí napsat ten název modulu do nějakého konfiguračního souboru, který procházejí spouštěcí skripty, možná se o to postará klikátko.)
Trochu mám v tom zmätok, takže ako mám postupovať od začiatku do konca aby som to rozbehal? Vyskúšam či je zavedený modul príkazom modprobe 8139too a ďalej som jasný. Ako nastaviť IP adresu a čo ďalej? Nemám zo sieťami žiadnu skúsenosť, jedine tak dial a GPRS pripojenie, ale ani jedno nejde cez sieťovku preto to nemám omrknuté.
Problém je v tom, že neviem čo študovať alebo čo by bolo lepšie neviem kde to naklikať. Nemám skúsenosti zo sieťou v Linuxe preto neviem čo hľadať a riešiť. Najradšej by som to riešil fakt podobným spôsobom ako vo Windowse. Brzdí ma to, skúšal som všelijaké nastavenia v KDE aj v YASTe v SuSE ale na nič som nekápol.
Tiskni
Sdílej: