OpenTTD (Wikipedie), tj. open source klon počítačové hry Transport Tycoon Deluxe, byl vydán v nové stabilní verzi 15.0. Přehled novinek v seznamu změn a také na YouTube. OpenTTD lze instalovat také ze Steamu.
Správce oken IceWM byl vydán ve verzi 4.0.0, která např. vylepšuje navigaci v přepínání velkého množství otevřených oken.
Od 1. ledna 2026 jsou všechny publikace ACM (Association for Computing Machinery) a související materiály přístupné v její digitální knihovně. V rámci této změny je nyní digitální knihovna ACM nabízena ve dvou verzích: v základní verzi zdarma, která poskytuje otevřený přístup ke všem publikovaným výzkumům ACM, a v prémiové zpoplatněné verzi, která nabízí další služby a nástroje 'určené pro hlubší analýzu, objevování a organizační využití'.
K 1. lednu 2026 končí 70leté omezení majetkových autorských práv děl autorů zesnulých v roce 1955, viz 2026 in public domain. V americkém prostředí vstupují do public domain díla z roku 1930, viz Public Domain Day.
Všem vše nejlepší do nového roku 2026.
Crown je multiplatformní open source herní engine. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT a GPLv3+. Byla vydána nová verze 0.60. Vyzkoušet lze online demo.
Daniel Stenberg na svém blogu informuje, že po strncpy() byla ze zdrojových kódů curlu odstraněna také všechna volání funkce strcpy(). Funkci strcpy() nahradili vlastní funkcí curlx_strcopy().
Byla vydána nová verze 25.12.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Společnost Valve publikovala přehled To nej roku 2025 ve službě Steam aneb ohlédnutí za nejprodávanějšími, nejhranějšími a dalšími nej hrami roku 2025.
ip route add x.x.x.x/x (síť za tunelem) via x.x.x.x (IP W2k ve Vmware)Na výchozí bráně vzdálené sítě (předpokládám, že je to zároveň VPN server) podobně cestu do virtuální sítě mezi Linuxem a W2k via IP adresu klienta VPN asi takhle:
ip route add x.x.x.x/x (virtuální síť W2k-Linux) via x.x.x.x (IP clienta VPN)Akorát nevím, kde se na Windows spouští routování.
#ip route add 192.168.10.0/24 (maska 255.255.255.0)via 192.168.107.w2kipKdyž není možné na druhé straně přidat statickou cestu, řešením je NATovat na W2k pakety, které chtějí ze sítě 192.168.107.0/24 pokračovat do VPN, na IP VPN clienta (192.168.10.x), ale neporadím jak přesně. Nevím, jestli umí Windows NAT.
Bohuzel W2k jsou nutny. Checkpoint nenabizi Linux klienta k jejich VPN.
A to Checkpoint používá nějakou svou nekompatibilní variantu IPsec, že nelze používat standardní nástroje?
Tiskni
Sdílej: