abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1984 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: synaptics a 2.6.15

    7.3.2006 11:38 Michal Hocko | skóre: 7
    synaptics a 2.6.15
    Přečteno: 296×
    Zdravim, v X (xorg) pouzivam touchpad (synaptic) a usb mys.

    Konfiguracia je (cast xorg.conf ovladajuca mys a touchpad)

    Section "Module"
            Load    "synaptics"
            ....
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
            Identifier      "Pad"
            Driver          "mouse"
            Driver          "synaptics"
    #       Option          "CorePointer"
            Option          "Device"                "/dev/psaux"
            Option          "Protocol"              "auto-dev"
            Option          "Emulate3Buttons"       "true"
            Option          "ZAxisMapping"          "4 5"
            Option          "LeftEdge"              "1700"
            Option          "RightEdge"             "5300"
            Option          "TopEdge"               "1700"
            Option          "BottomEdge"            "4200"
            Option          "FingerLow"             "25"
            Option          "FingerHigh"            "30"
            Option          "MaxTapTime"            "180"
            Option          "MaxTapMove"            "220"
            Option          "VertScrollDelta"       "100"
            Option          "MinSpeed"              "0.09"
            Option          "MaxSpeed"              "0.18"
            Option          "AccelFactor"           "0.0015"
    EndSection
    section "InputDevice"
            Identifier      "Mouse"
            Driver          "mouse"                 
            Option          "Device"                "/dev/input/mice"
            Option          "Protocol"              "ExplorerPS/2"
            Option          "ZAxisMapping"          "4 5"
            Option          "Emulate3Buttons"       "false"
    EndSection
    
    
    Vsetko mi fungovalo bez problemov do doby, kym som zmenil kernel z 2.6.8 na 2.6.15. Zmena je v tom, ze je touchpad takmer nepouzitelny, napriek tomu, ze funguje. Pohyb kurzora je minimalny, zda sa akoby sa vsetky nastavenia (AccelFactor, MaxSpeed, ...) ignorovali.

    Pri spatnom boote do 2.6.8 je vsetko v poriadku. Nemate niekto nejaky napad, v com je chyba a ako ju napravit.

    Dakujem

    Odpovědi

    7.3.2006 11:40 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    Příště se prosím vyjadřuj přesněji. Synaptics != Synaptic Synaptic je manažer instalačních balíčků.
    7.3.2006 11:43 Michal Hocko | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    Ospravedlnujem sa, v titulku som sa upisal
    jist avatar 7.3.2006 11:47 jist | skóre: 17 | blog: bloxnij | Strakonice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    Ja mam ted presne ten sami problem! Uz sem se sam chtel zeptat..(zatim jsem prisel jenom na to nescrolluje

    Pri jadru 2.6.12-mdk (MDV2k6) vpohode, pri 2.6.14.2 taky vpohode, vcera jsem kompiloval nejnovejsi vanillu a...touchpad co jede na synaptics driver faka nejak divne-nescroluje, neda se poustet v gui poklepanim a tak.

    xorg.conf je stejny, nikde jsem nic nemenil

    //no code
    7.3.2006 13:17 honzaB | skóre: 10 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    Máš ten synaptics driver z nějakýho balíku nebo sis ho sám kompiloval? Po změně jádra bych asi doporučoval překompilovat/upgradovat i ten driver. Já používám bez problémů synaptics-0.14.4 na vlastním jádře 2.6.15.4.
    7.3.2006 13:50 Michal Hocko | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    Pouzivam balik z distribucie (Debian Sarge):
    xfree86-driver-synaptics
    
    This package provides an input driver for the X.Org/XFree86 X server to enable
    advanced features of the Synaptics Touchpad including:
    
    
    Nie je specificky pre konkretny kernel, ako sa zda.
    7.3.2006 13:53 honzaB | skóre: 10 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    V tom případě bohužel nevím; nikdy jsem ten balík nepoužíval, vždycky jsem to zkompiloval radši na míru. Zkus to taky, třeba to pomůže.
    CIJOML avatar 7.3.2006 16:50 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    Driver "synaptics"
    Option "CorePointer"
    Option "Device" "/dev/psaux"
    Option "Protocol" "auto-dev"
    Option "HorizScrollDelta" "0"
    Option "SHMConfig" "on"
    
    jist avatar 7.3.2006 17:59 jist | skóre: 17 | blog: bloxnij | Strakonice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    Tak jsem updatoval synaptics-0.14.4 z RPM, zmenil i xorg.conf podle postu vyse..

    ted to scrollovani nefunguje ani na starem jadru

    OT: jak nastavit aby touchpad na scrolleru nebo jak se tomu nadava opravdu scrolloval a ne spoustel vpred, vzad napr. v opere??

    //no code
    7.3.2006 19:17 oxymoron
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    tak ked tak pozeram na ten xorg.conf tak tam hned na zaciatku je to "AlwaysCore" namiesto "CorePointer", skus to
    8.3.2006 09:48 Michal Hocko | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic
    Zdravim, takze to vyzera tak, ze som sa dopatral, ani nie tak odpovede, ako skor riesenia.

    Momentalna sekcia pre pad vyzera nasledovne (povodne hodnoty su zakomentovane, aby bolo vidiet rozdiely)

    
    Section "InputDevice"
            Identifier      "Pad"
            Driver          "mouse"
            Driver          "synaptics"
            Option          "Device"                "/dev/psaux"
            Option          "Protocol"              "auto-dev"
            Option          "Emulate3Buttons"       "true"
            Option          "ZAxisMapping"          "4 5"
    #       Option          "LeftEdge"              "1700"
            Option          "LeftEdge"              "120"
    #       Option          "RightEdge"             "5300"
            Option          "RightEdge"             "920"
    #       Option          "TopEdge"               "1700"
            Option          "TopEdge"               "60"
    #       Option          "BottomEdge"            "4200"
            Option          "BottomEdge"            "680"
            Option          "FingerLow"             "25"
            Option          "FingerHigh"            "30"
            Option          "MaxTapTime"            "180"
            Option          "MaxTapMove"            "220"
            Option          "VertScrollDelta"       "100"
    #       Option          "MinSpeed"              "0.09"
            Option          "MinSpeed"              "0.3"
    #       Option          "MaxSpeed"              "0.18"
            Option          "MaxSpeed"              "0.8"
    #       Option          "AccelFactor"           "0.0015"
            Option          "AccelFactor"           "0.02"
            Option          "SHMConfig"             "on"
    EndSection
    
    Dolezite je zapnut SHMConfig polozku, ktora umozni (mimo ine) pouzivanie programu synclient. S tymto je mozne jednak zistit nastavenie
    synclient -l
    
    Vhodne je napr. pouzit
    synclient -m -l
    
    kedy program vypisuje informacie o udalostiach na touchpade. Podla toho je dobre si nastavit predovsetkym *Edge parametre (posunut sa do rohov a nastavit si hodnotu zhruba - ako sa vypisuje).

    Najvacsou vyhodou je ale pouzivat program nasledovne

    synclient option=value
    
    napr.
    
    synclient MinSpeed=0.3
    
    viac informacii 
    man synclient
    
    a pozerat ako sa to prejavi. Ked sme spokojny, mozme dane hodnoty nastavit do xorg.conf.

    Na zaver by som len dodal, ze som dane nastavenie neskusal na starom 2.6.8 kerneli. Stale neviem, preco povodne nastavenie niekde fungovalo, ale inde nie. Ak sa najde niekto, kto to vie, rad sa priucim (mozno posledna vec, ktora ma napada 2.6.8 je distribucny - Debian, a 2.6.15. je kompilovany z kernel.org)

    Dakujem za vsetky pripomienky, snad to niekomu pomoze v buducnosti

    2.7.2006 18:51 Martin V. | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptic - řešení
    Dobrý den,

    nalezl jsem funkční řešení: při kompilaci jádra nesmíte dát podporu EVENT DEVICES přímo do jádra, ale musíte udělat modul evdev, který nahrát až později. Např. pomocí /etc/modules.conf nebo obdobně. Pak vše funguje při zachování původních parametrů tak, jak má.
    2.7.2006 21:56 8an | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: synaptics a 2.6.15
    /dev/psaux je zastaralé, chvíli to bylo /dev/misc/psaux, ale teď už to asi odstranili úplně. Základní je podívat se do logu Xorg, tam najdeš proč se ten ovladač nenačetl.

    Zkus nastavit /dev/input/event0 nebo /dev/input/event1. Která device to bude se bohužel mění, závisí to na verzi kernelu i na tom jestli byla např. připojena USB myš při bootu.
    If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.