Protože je už po aprílu, můžou strahováci opět zveřejnit program další Virtuální Bastlírny, aniž by připravená témata působila dojmem, že jde o žert. Vězte tedy, že již v úterý 7. dubna od 20:00 proběhne VB, kde se setkají bastlíři, technici, učitelé i nadšenci do techniky a kde i vy se můžete zapojit do družného hovoru, jako by všichni seděli u pomyslného piva. Co mají bastlíři tento měsíc na srdci? Pravděpodobně by nás musel zasáhnout meteorit
… více »Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.
VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.
Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
((
Takze ted projizdim log a zkousim najit neco, alezatim jsem treba nenasel, ze by nekdy nekdo z lokalu posilal spam ...
jinak jsem koukal do Spamassassin configu a tam mam toto:
# Set which networks or hosts are considered 'trusted' by your mail
# server (i.e. not spammers)
#
# trusted_networks 192.168.2.
a toto:
# Set the threshold at which a message is considered spam (default: 5.0)
#
# required_score 5.0
))
1. vypada to na test open relay, ale postfix ho nema ...
nicmene, da se tonejak vic zabezpecit, aby vubec k takovemu spojeni nedoslo ?? Asi ne,co ?
2. Ve firewall jsem mel vse (forward) odchozi povoleno ...
takze jsem vse zakazal a nechal jen zakladni sluzby a zakazal port 25.
A ejhle ! asi tam byl zakopany pes:
forward drop: IN=eth1 OUT=eth0 SRC=192.168.2.63 DST=69.26.175.104 LEN=48 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=127 ID=62247 DF PROTO=TCP SPT=1834 DPT=25 WINDOW=8192 RES=0x00 SYN URGP=0
forward drop: IN=eth1 OUT=eth0 SRC=192.168.2.63 DST=83.145.110.22 LEN=48 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=127 ID=62503 DF PROTO=TCP SPT=1839 DPT=25 WINDOW=8192 RES=0x00 SYN URGP=0
forward drop: IN=eth1 OUT=eth0 SRC=192.168.2.63 DST=207.101.207.205 LEN=48 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=127 ID=62759 DF PROTO=TCP SPT=1838 DPT=25 WINDOW=8192 RES=0x00 SYN URGP=0
forward drop: IN=eth1 OUT=eth0 SRC=192.168.2.63 DST=80.79.209.166 LEN=48 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=127 ID=63015 DF PROTO=TCP SPT=1837 DPT=25 WINDOW=8192 RES=0x00 SYN URGP=0
takze 100 pro ty vyrizene - za spywarovane PC neco posilaly primo. Bohuzel je to spousta kompu a nemuzou se vsechny uhlidat a vycistit naraz a tenrouter jsem tam dal pozdeji, nez ty stanice, drive se to totiz poradne neresilo.
2. jj - prave jsem to nastavil a povolil, presne co pises + ICQ (oni totiz veskutecnosti potrebuji jen surfovat a prijimat postu. Proste jsem jim veril, ale uhlidat ty lidi + f*****g windows se takhle neda. Diky za rady. Snad to da pokoj. Diky moc.
Tiskni
Sdílej: