Protože je už po aprílu, můžou strahováci opět zveřejnit program další Virtuální Bastlírny, aniž by připravená témata působila dojmem, že jde o žert. Vězte tedy, že již v úterý 7. dubna od 20:00 proběhne VB, kde se setkají bastlíři, technici, učitelé i nadšenci do techniky a kde i vy se můžete zapojit do družného hovoru, jako by všichni seděli u pomyslného piva. Co mají bastlíři tento měsíc na srdci? Pravděpodobně by nás musel zasáhnout meteorit
… více »Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.
VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.
Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
mencoder -ss 00:17:00 -endpos 00:19:04 -oac mp3lame -lameopts abr:br=192 -ovc copy -o shot.avi source.aviabych si nejdřív aspoň zkrátil to video a převedl zvuk z AC3 do MP3. Jenže mencoder nějak ignoruje -endpos 00:19:04, asi jsem zapomněl na nějaký přepínač. Ale stejně bych nevěděl jak z toho pak vytáhnu audio. Nevíte tedy jak z AVI/MPG ripnout kus audia? Byl bych radši za něco pro příkazovku, nemám moc v lásce Avidemux a tak
transcode myslim ze by to mel zvladnou existuje gui myslim ze gtranscode a to vypisuje dole i prikaz ktery se pouziva kdyz tak mermomoci chces prikaz ja mam rad avidemux :D
mencoder ach.avi -ss 1 -endpos 10 -o pokus2.avi -of avi -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vhq:vbitrate=82828:vpass=1 -passlogfile lavc.stats -ofps 25,000000 -oac copy
a potom tcextract -i pokus2.avi -x mp3 -a 1 > a.mp3
Děkuju.
Dále mi poslední uvedené řešení připadá zbytečně složité. Pokud se má vytáhnout kus zvukové stopy z AVI nebo MPEG, proč by se měl překodovávat i obraz? Jediným důvodem by mohlo být málo místa na disku. Myslím, že Vaše původní řešení je správné, já bych nechal beze změny i zvuk:
mencoder -ss 00:17:00 -endpos 00:02:04 -oac copy -ovc copy -o shot.avi source.aviZvuk se dá pak vytáhnout mplayerem
mplayer shot.avi -ao pcm:file=shot.wav -vo null(pozor, u starších verzí mplayeru byla jiná syntaxe) a pak třeba
lame shot.wav shot.mp3Celé se to dá dát do jedné dávky včetně smazání pomocných souborů.
Šlo by to i opačně, nejdřív vytáhnout celý zvuk z filmu (hodí se, pokud třeba chcete mít k filmu český i anglický zvuk) a pak ho něčím oříznout. Tohle nejde udělat mencoderem (ten potřebuje video složku) ani mplayerem (nezná parametr -endpos).
Jirka
mencoder -ss 00:17:00 -endpos 00:02:04 -oac pcm -ovc nullAkorát si nepamatuju, jak se jmenuje ten výstupní soubor s audiem.
Tiskni
Sdílej: