Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
`man iptables'
a v neposledni rade neuskodi si precist take:
Linux Advanced Routing & Traffic Control
Abyste ale netratil na tom, ze jsem skutecne zly a velmi divny pavouk, co umi rict akorat "RTFM", pak vezte, ze cisla portu jednotlivych sluzeb vyctete v `less /etc/services'
.
Co se poslouchajicich sluzeb tyce, ty si vypisete nejlepe pomoci `netstat -putna|more'
nebo podobne.
K analyze, proc, co a jak nechodi se nejlepe hodi program `tcpdump'
. Napovedu k nemu pak tvori obligatni `man tcpdump'
.
Preji hodne stesti pri administrovani siti (a s tim Squidem take opatrne, je to obcas pekna "vyzirka"). <pre>
tagu) a mrknem na to...
/etc/networork/interfaces/*
ci /etc/default/*
a dalsi).
Osobne bych spise nez Mandrivu nasadil asi Debian/Sarge. Je to ovsem vec nazoru - nekdo by mohl rict: "Distribuce jako distribuce - ucel splni kazda." Osobne si to ovsem nemyslim. Na routeru/firewallu/serveru pozaduji totiz co nejvyssi miru zabezpeceni a stability a tu prave nabizi Debian/Sarge.
Strucny prehled veci, ktere muzete potrebovat si prohlednout:
vi /etc/network/interfaces # konfiguracni soubor pro site man interfaces # manual k souboru /etc/network/interfaces ls -1 /etc/defaulf # povoleni/zakaz nekterych sluzeb vi /etc/apt/sources.list # seznam zdroju pro baliky man apt-get # manual k nastroji na spravu balickuCo se firewallu tyce, neni spatne udelat si jednoduchy init-script, ktery nacte ulozena pravidla (
iptables-save >soubor
) ze souboru pomoci iptables-restore <soubor
. Pak nakonfigurujete firewall a bezici konfiguraci ulozite. Po restartu systemu script opet nacte ulozena pravidla. V pripade potreby takovy script mohu poskytnout (mel by umet prinejmensim prepinace start stop restart reload panic
).
Jeste k instalaci Debian/Sarge obecne. doporucuji nainstalovat jen minimalni system, nic vic. Proste bootstrap. Pak zeditujete /etc/network/interfaces
a nastavite sit. Nastavite v /etc/apt/sources.list
cesty k debianim mirrorum. Nahodi nejaky minimalni firewall a sit. Pote provedete apt-get update && apt-get upgrade
- system si updatne seznam balicku a (mozna) se i neco upgradne. A pak uz jen doinstalovavate balicky pomoci apt-get install jmeno_balicku
. Kdyz chcete zjistit, jak se nejaky balicek jmenuje, lze i jednoduse hledat pomoci apt-cache search regexp|more
. Deinstalace se provadi pomoci apt-get remove balicek
. Kdyz chcete, aby se odinstalovaly i konfigurage, pridate prepinac --purge
. K zajisteni, ze v systemu nemate zbytecnosti lze pak pouzit program deborphan
takto: apt-get --purge remove `deborphan`
.
No, trosku jsem se rozepsal - hm, vzniklo jakesi Debian/Sarge micro-howto - ale kdyz ne vam, treba se to bude hodit nekomu jinemu... s/\/etc\/defaulf/\/etc\/default/g s/konfigurage/konfigurace/g
s/\/etc\/networork\/interfaces\/\*/\/etc\/network\/\*/gPardon, fakt hloupe preklepy...
Tiskni
Sdílej: