Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence (AI). Informovala o tom na svém účtu na síti 𝕏. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota s prvky umělé inteligence Grok, sociální sítě 𝕏 či satelitního internetového systému Starlink. Tržní hodnota společnosti SpaceX dosahuje jednoho bilionu dolarů (20,6 bilionu Kč), hodnota xAI pak činí 250 miliard dolarů.
Byl odhalen supply chain attack na Notepad++: útočníci kompromitovali hosting Notepad++ a vybrané dotazy na aktualizace přesměrovávali na servery pod jejich kontrolou. Doporučuje se stáhnout instalátor a přeinstalovat.
Francouzská veřejná správa má v rámci vládní iniciativy LaSuite Numérique ('Digitální sada') v plánu od roku 2027 přestat používat Microsoft Teams a Zoom a přejít na videokonferenční platformu Visio, hostovanou na vlastním hardwaru. Konkrétně se jedná o instance iniciativou vyvíjeného open-source nástroje LaSuite Meet, jehož centrální komponentou je LiveKit. Visio nebude dostupné pro veřejnost, nicméně LaSuite Meet je k dispozici pod licencí MIT.
Eben Upton oznámil další zdražení počítačů Raspberry Pi: 2GB verze o 10 dolarů, 4GB verze o 15 dolarů, 8GB verze o 30 dolarů a 16GB verze o 60 dolarů. Kvůli růstu cen pamětí. Po dvou měsících od předchozího zdražení.
Shellbeats je terminálový hudební přehrávač pro Linux a macOS, který umožňuje vyhledávat a streamovat hudbu z YouTube, stahovat odtud skladby a spravovat lokální playlisty. Pro stahování dat z YouTube využívá yt-dlp, pro práci s audiostreamy mpv. Je napsán v jazyce C a distribuován pod licencí GPL-3.0, rezpozitář projektu je na GitHubu.
Byla vydána nová verze 26.1.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. S podporou hardwarového dekódování videa. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl po deseti měsících od vydání verze 1.3 vydán ve verzi 2.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Guido van Rossum, tvůrce programovacího jazyka Python, oslavil 70. narozeniny. Narodil se 31. ledna 1956 v nizozemském Haarlemu.
OpenClaw je open-source AI asistent pro vykonávaní různých úkolů, ovládaný uživatelem prostřednictvím běžných chatovacích aplikací jako jsou například WhatsApp, Telegram nebo Discord. Asistent podporuje jak různé cloudové modely, tak i lokální, nicméně doporučován je pouze proprietární model Claude Opus 4.5 od firmy Anthropic v placené variantě. GitHubová stránka projektu OpenClaw.
Projekt VideoLAN a multimediální přehrávač VLC (Wikipedie) dnes slaví 25 let. Vlastní, tenkrát ještě studentský projekt, začal již v roce 1996 na vysoké škole École Centrale Paris. V první únorový den roku 2001 ale škola oficiálně povolila přelicencování zdrojových kódů na GPL a tím pádem umožnila používání VLC mimo akademickou půdu.
LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.soPHP, Apache aj mysql mi funguje normálne, a v kóde by tiež nemala byť chyba - na webzdarama funguje bezproblémov.Skúšal som napríklad toto -
RewriteEngine on
RewriteRule ^item/(.*)$ %{DOCUMENT_ROOT}/?item=$1 [L,QSA]
Neviete čím by to mohlo byť?
Loaded Modules:
core prefork http_core mod_so mod_suexec mod_access mod_actions mod_alias mod_auth mod_autoindex mod_cgi mod_dir mod_include mod_log_config mod_mime mod_negotiation mod_setenvif mod_status mod_userdir mod_asis mod_imap sapi_apache2 mod_rewrite

[Tue May 16 18:01:43 2006] [error] [client 127.0.0.1] File does not exist: /srv/www/htdocs/pytylog/rss.xml
127.0.0.1 - - [16/May/2006:18:01:43 +0200] "GET /pytylog/rss.xml HTTP/1.1" 404 1010 "-" "Opera/9.00 (X11; Linux i686; U; cs)"
Už som ten kód trochu zmenil (v .htaccess):
RewriteEngine On
RewriteRule ^rss\.xml$ %{DOCUMENT_ROOT}/rss.php [L]
"GET /pytylog/rss.php HTTP/1.1", alebo nie?
<Directory>
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
</Directory>
<Directory "/srv/www/htdocs">
Options Indexes Includes FollowSymLinks MultiViews
AllowOverride All
Order allow,deny
Allow from all
</Directory>
Myslel som že v tom by nemala byť chyba, ale po tvojom príspevku som to prvé AllowOverride dal na all a už to ide :)
A ja že pre daný adresár a podadresáre platí stále posledné uvedené nastavenie. Tak dík moc...
<Directory /srv/www/htdocs/*>
Options Indexes Includes FollowSymLinks MultiViews
AllowOverride All
Order allow,deny
Allow from all
</Directory>funguje to dobre až na jeden háčik - mod_rerite mi stále nefunguje v samotnom adresári /srv/www/htdocs/ , iba v podadresároch - neviete prečo?
RewriteRule ^/item/(.*)$ %{DOCUMENT_ROOT}/?item=$1 [L,QSA]
Tiskni
Sdílej: