Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Linux Slackware 10.0 Jádro 2.4.26
Mám dvě grafické karty:
nVidia GeForce2 MX 400 (PCI) nVidia GeForce4 MX 440 (AGP)
Do každé jsem zapojil po jednom monitoru. Potřebuju v nejlepším případě rozšířit plochu na oba tyhle monitory, ale spokojím se i s tím, když na každém poběží samostatný X server.
V xorg.conf jsem nastavil potřebné sekce Device, Monitor, Screen a ServerLayout. Oba layouty fungují pokud je pustím samostatně:
startx -- :0 -layout "Vlevo"
startx -- :1 -layout "Uprostred"
a) Ale když je v konfiguraci použiju oba...
Screen 0 "ObrazovkaUprostred" Screen 1 "ObrazovkaVlevo"
… tak se zapne první monitor, a jakmile hned potom druhý, spadne server s chybou: (uvádím jen co považuju za podstatné, kompletní bug report je tady)
Fatal server error: Caught signal 11. Server aborting Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.X.Org for help. Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information. (II) Screen 0 shares mem & io resources (II) Screen 1 shares mem & io resources
b) S použitím Xineramy se zase spustí jen první monitor (vždycky ten, který je uvedený jako první před RightOf):
Option "Xinerama" "true" Option Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo"
… a GeForce2 pro ObrazovkaVlevo to nechce použít, ani to nevytvoří potřebné sekce a hlásí že chybí vyhovující zařízení na slotu PCI:0:10:0 (Vygoogloval jsem, že to vlastně jen to zařízení nemůže použít).
Což podle mě znamená, že v obou případech dochází někde ke konfliktu, ale zaboha nemůžu přijít na to kde.
TwinView jsem zkoušel, ale moc ho nechápu, nenašel jsem jak nastavit zařízení pro druhý monitor, takže TwinView asi bude jen na pro jednu grafickou kartu, nevím.
Relevantní nastavení xorg.conf:
Section "Monitor" Identifier "19ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Monitor" Identifier "17ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Device" Identifier "GeForce4" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Device" Identifier "GeForce2" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:0:10:0" EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaUprostred" Device "GeForce4" Monitor "19ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaVlevo" Device "GeForce2" Monitor "17ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Uprostred" Screen "ObrazovkaUprostred" #Screen 0 "ObrazovkaUprostred" #Screen 1 "ObrazovkaVlevo" #Option "Xinerama" "true" #Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Vlevo" Screen "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection
Díky
Tiskni
Sdílej: