Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Linux Slackware 10.0 Jádro 2.4.26
Mám dvě grafické karty:
nVidia GeForce2 MX 400 (PCI) nVidia GeForce4 MX 440 (AGP)
Do každé jsem zapojil po jednom monitoru. Potřebuju v nejlepším případě rozšířit plochu na oba tyhle monitory, ale spokojím se i s tím, když na každém poběží samostatný X server.
V xorg.conf jsem nastavil potřebné sekce Device, Monitor, Screen a ServerLayout. Oba layouty fungují pokud je pustím samostatně:
startx -- :0 -layout "Vlevo"
startx -- :1 -layout "Uprostred"
a) Ale když je v konfiguraci použiju oba...
Screen 0 "ObrazovkaUprostred" Screen 1 "ObrazovkaVlevo"
… tak se zapne první monitor, a jakmile hned potom druhý, spadne server s chybou: (uvádím jen co považuju za podstatné, kompletní bug report je tady)
Fatal server error: Caught signal 11. Server aborting Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.X.Org for help. Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information. (II) Screen 0 shares mem & io resources (II) Screen 1 shares mem & io resources
b) S použitím Xineramy se zase spustí jen první monitor (vždycky ten, který je uvedený jako první před RightOf):
Option "Xinerama" "true" Option Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo"
… a GeForce2 pro ObrazovkaVlevo to nechce použít, ani to nevytvoří potřebné sekce a hlásí že chybí vyhovující zařízení na slotu PCI:0:10:0 (Vygoogloval jsem, že to vlastně jen to zařízení nemůže použít).
Což podle mě znamená, že v obou případech dochází někde ke konfliktu, ale zaboha nemůžu přijít na to kde.
TwinView jsem zkoušel, ale moc ho nechápu, nenašel jsem jak nastavit zařízení pro druhý monitor, takže TwinView asi bude jen na pro jednu grafickou kartu, nevím.
Relevantní nastavení xorg.conf:
Section "Monitor" Identifier "19ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Monitor" Identifier "17ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Device" Identifier "GeForce4" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Device" Identifier "GeForce2" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:0:10:0" EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaUprostred" Device "GeForce4" Monitor "19ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaVlevo" Device "GeForce2" Monitor "17ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Uprostred" Screen "ObrazovkaUprostred" #Screen 0 "ObrazovkaUprostred" #Screen 1 "ObrazovkaVlevo" #Option "Xinerama" "true" #Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Vlevo" Screen "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection
Díky
Tiskni
Sdílej: