NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
awk -F: '{ if ($3>=1000 && $3<65500) print; }' /etc/passwdKonstanty 1000 a 65500 si samozřejmě upravte podle svého systému.
#!/usr/bin/env python import os passwd = {} for line in file('/etc/passwd'): line = line.strip() if not line: break splitted = line.split(':') print splitted homedir = splitted[5] user = splitted[0] passwd[splitted[5]] = (user, line) shadow = {} for line in file('/etc/shadow'): line = line.strip() if not line: break splitted = line.split(':') shadow[splitted[0]] = line homebase = '/home' frompasswd = [] fromshadow = [] for homedir in os.listdir('/home'): fullpath = os.path.join(homebase, homedir) if not os.path.isdir(fullpath): continue #we want #directories only try: user, line_passwd = passwd[fullpath] frompasswd.append(line_passwd) fromshadow.append(shadow[user]) except KeyError: pass print '-' * 50 print '\n'.join(frompasswd) print '-' * 50 print '\n'.join(fromshadow)Je to program, který projde celý adresář /home a v něm vyhledá podadresáře. Jestliže najde adresář, který se zároveň vyskytuje jako domovský adresář nějakého uživatele v /etc/passwd, tak zjistí, jaký je to uživatel a najde jeho záznam v /etc/shadow.
Tiskni
Sdílej: