Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Proč mi zmizel obsah disku ?! Na to snad není žádné vysvětlení !
Jako normálně vstanu, zapnu moje (bývalý) Gentoo. Zapnu si nějaký písničky a jen tak si nějakejch pár hodinek poslouchám. Najednou přijede kámoš, tak se compa nechal zapnutýho i s hudbou. Šli sme se koupat do bazénu, kde sme byli asi tak 1 hodinu, pak si chtěli jít poslechnout co mam v compu. Dojdeme do pokoje. Sednu ke compu a koukám jako tele !!! Vobrazovka černá s nějakým divným text a číslama (to sem neřešil) a jednoduše sem ho (natvrdo) restartoval s doměním, že ho zase normálně zapnu ! Ale omyl když došlo do grubu (kterej byl na druhym disku), zvolim "Gentoo Linux" a najednou "Error 22" (nevim co znamená ale to je jedno). Tak zapnu Slax že se podivám co s tim je. Jak tak koukám, nikde nemůžu najít moje datové oddíly, koukám do /mnt ,do /dev ,koukám i přes fdisk as nikde !!! Zbyli tam pouze Swap a Logická část (což mi nejde na rozum). Řeksem si tak nic, mrknu se do Power Quest Magicu jestli mi Linux nelže. Jen zapnu PQM, tak "Error: bla bla bla ... Do you want to fix error ?" [Yes]. Tabulka partišnů skoro prázdná jen se tam válí Swap a Logická část !! A všechem můj linux je v p****i !! I se vší tou hudbou (která mě nejvíc mrzí) !!! Zbylo mi tak 195 mp3ek v playeru .Zajímalo by mě co mi smazalo všechny připojené oddíli (i widlí na prvnim disku) !! Jo a ještě jedna záhada, co dělá na mym (prvnim disku) widlím oddílu prázdná složka lost+found (neni to jen na ext2 a ext3 )a zbytek pryc ???!
Jo a běželi tam démoni jako Mysql, Apache, SSH, ProFTP, ...
Tiskni
Sdílej: