O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Proč mi zmizel obsah disku ?! Na to snad není žádné vysvětlení !
Jako normálně vstanu, zapnu moje (bývalý) Gentoo. Zapnu si nějaký písničky a jen tak si nějakejch pár hodinek poslouchám. Najednou přijede kámoš, tak se compa nechal zapnutýho i s hudbou. Šli sme se koupat do bazénu, kde sme byli asi tak 1 hodinu, pak si chtěli jít poslechnout co mam v compu. Dojdeme do pokoje. Sednu ke compu a koukám jako tele !!! Vobrazovka černá s nějakým divným text a číslama (to sem neřešil) a jednoduše sem ho (natvrdo) restartoval s doměním, že ho zase normálně zapnu ! Ale omyl když došlo do grubu (kterej byl na druhym disku), zvolim "Gentoo Linux" a najednou "Error 22" (nevim co znamená ale to je jedno). Tak zapnu Slax že se podivám co s tim je. Jak tak koukám, nikde nemůžu najít moje datové oddíly, koukám do /mnt ,do /dev ,koukám i přes fdisk as nikde !!! Zbyli tam pouze Swap a Logická část (což mi nejde na rozum). Řeksem si tak nic, mrknu se do Power Quest Magicu jestli mi Linux nelže. Jen zapnu PQM, tak "Error: bla bla bla ... Do you want to fix error ?" [Yes]. Tabulka partišnů skoro prázdná jen se tam válí Swap a Logická část !! A všechem můj linux je v p****i !! I se vší tou hudbou (která mě nejvíc mrzí) !!! Zbylo mi tak 195 mp3ek v playeru .Zajímalo by mě co mi smazalo všechny připojené oddíli (i widlí na prvnim disku) !! Jo a ještě jedna záhada, co dělá na mym (prvnim disku) widlím oddílu prázdná složka lost+found (neni to jen na ext2 a ext3 )a zbytek pryc ???!
Jo a běželi tam démoni jako Mysql, Apache, SSH, ProFTP, ...
Tiskni
Sdílej: