Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
udftools a zkusil standardně mkudffs --media-type=dvdram /dev/dvd. Chvíli to něco dělalo a pak to na mě vyplivlo jen hlášku trying to change type of multiple extents. Takže nic a řešení na netu jsem neobjevil. Zajímavé je, že dvd+rw-format /mnt/dvd mi napsalo, že už tam formát je (i před tím než jsem použil mkudffs).
No nic, dobu jsem si s tím hrál a nijak se nepohnul, tak si říkám, že zkusím jinej filesystém. U mkfs.ext2 mi to psalo nějakou divnou otázku a že jsem nechtěl hned první médium odrovnat, tak jsem to zamítl. Zkusil jsem mkfs.vfat a ten mi to v poho naformátoval. Bohužel se mi to nepodařilo připojit :-/ (taková ta hláška, že máte připojených moc fs, apod..). Tak jsem zkuil opět to ext2 a už to šlo bez problémů (a bez otázek). Trvalo to trochu déle, ale šlo a dokonce to šlo i připojit.
Tak jsem testoval médium a šlapalo to hezky. Nakonec si říkám, že jěště zkusím to UDF a ono to taky naformátovalo. Akorát jsem nepochopil, že jsem to mohl připojit jak s UDF, tak s EXT2 a na oboje nahrávat, akorát, že se to navzájem nevidělo (ty soubory).
Fakt divný. Řikám si dobrý, hlavně že to funguje s UDF. Přebootnu do WinXP, abych zkusil jak je to s tou špatnou podporou UDF2 jak jsem hodně četl, ale médium to vůbec nenalezlo (žádnej soft) a hledat na inetu se mi už nechtělo. Stejně Win nepoužívám, tak jsem se na to vykašlal a přebootnul zpět do Linuxu.
Co se nestalo
[goffix@Goffix ~]$ mount /mnt/dvdram/ mount: Médium nebylo nalezenoA tohle to píše od té doby a nemůžu s tím nic dělat. Google mi opět nechce poradit a Abíčko (vyhledávání) taky ne
Co Vy na to? Je to normální? Nebo je problém mezi klávesnici a židlí?
Díky všem co to aspoň dočetli až sem! Pavel
Mam dva oboustranný Panasoniky, nejdřív jsem tam zkoušel taky narvat udf, měl jsem zkušenost, že musim formátovat ve woknech, jinak jsem ten linuxovej formát ve woknech neviděl. Když jsem komplet přešel na linux, tak jsem na ty média přeformátil na reisera a od tý doby pohoda.
Ve stolnim jsem měl LG-4164B, v noťasu mam Matshitu (MATSHITADVD-RAM UJ-830Sx). Momentálně provozuju jen noťase, stolní dostali rodiče.
Jinak vsechny ostatni DVD co mam funguji v pohode, takze mechanika nechcipla.
No nic, jdu zkusit upgradovat firmware a uvidime... Ted jsem cetl, ze to resi dost chyb mechaniky.
Rada není - pokud nemusíte používat wokna, tak přejít na reisera ... a teď vážnějš: mountoval jste mount /mnt/dvdram/? Zkuste mountovat i s /dev/xxx, mně to pak maká (ale zase to nemůžu zhodnotit, že to nedělam chybně = že by to nešlo líp).
Takže: co musíte ... musíte to přečíst ve woknech? Musíte to přečíst v tom archu? Z toho budem vycházet. S udf jsem měl trable, ve woknech jsou dva formáty (minimálně), 1.5 a 2, mně drhlo čtení, podrobnosti už nevim. Možná zkuste vfat. Snad je to jedno, co to bude za FS. Zkuste projít diskusi, už jsem tam taky přispíval. Ta má zkušenost s verzí udf je v této diskusi.
Každopádně bych zálohoval na více než jedno médium, pokud je to pro vás tak důležitý projekt.
Já sám bych zkusil toho reisera (že ho používam na disku i na vlastním dvd-ram) a hotovo - případně zvolte podle očekávané velikosti souborů jiný FS. A taky počítajte, že to bude "drobet" trvat, když dokopírujete. Nějaké stovky mega, odmountujete a ... nějaké vteřiny to bude busy.
Ok. Co vám při tom píše dmesg? Teď mi to fstab našel sám, médium v mechanice. A ve fstabu mam
/dev/hdc /mnt/cdrom auto umask=0022,user,iocharset=iso8859-2,codepage=852,noauto,ro,exec,users 0 0píšu o tom, že mi to občas taky nenašel, když jsem to (médium) špatně hledal. Jak si aspoň pamatuju.
dmesg. Vůbec nic.
[root@Goffix mnt]# mount -t auto /dev/dvd /mnt/dvdram mount: Médium nebylo nalezenoVaše konfigurace taky nic. Je jedno jak změnim připojovací bod, nebo link na zařízení. Už jsem fakt zkusil vše.
A máte možnost to samé médium zkusit v jiné mechanice? Připojovací bod s tim nemá nic.
Provedl jsem upgrade firmwaru (pod win samozřejmě) jak jsem psal výše a ihned médium funguje jak ve Win (sice pouze pro čtení, ale win neřeším), tak pod Linuxem.
Nevěřím tomu, že jsem nad tím strávil takovej čas. Ale hlavně, že to jde . Zkoušel jsem teď ještě jedno DVD-R co mi taky při hraní si s rychlostí mechaniky kleklo, ale to furt nic. Ale to už jsem tu řešil, to mi zase tak nevadí.
Díky za čas.
PS: Kdyby to někomu pomohlo, tak mi pomohl v tuto chvíli upgrade firmwaru z 1.00 na 1.01 (LG GSA-H20L)
Já hledam v diskusích na pc-shopech, třeba na CzComp je slušná databáze znalostí, otázek a odpovědí.
Viděl jsem 3x vyřešeno a tak jsem dal i počtvrté.
Tiskni
Sdílej: