Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Mounting udev on /dev failed : invalid argument
mknod /dev/console : File exists
0 //toto je nula
less /boot/config-`uname -r`Nejjednosussi je pouzit jej pri konfiguraci noveho kernelu jako vychozi. Pravdepodobnost, ze kernel nebude kompatibilni s distribuci se tak snizi. Taky nezapomen ze pred rucni instalaci kernelu budes muset rucne vyrobit initramfs. Viz.
man mkinitramfsJinak v Ubuntu existuje balicek kernel-package, ktery vetsinu prace spojene s prekladem kernelu udela za tebe. Doporucuju nainstalovat a vyzkouset. Viz.
apt-get install kernel-package dpkg --status kernel-package dpkg -L kernel-package | less
Taky nezapomen ze pred rucni instalaci kernelu budes muset rucne vyrobit initramfs. Viz.to je ůplná blbost. A ted k tematu: no na tohle už jsem odpovídal na zive.cz nechapu proc tu instalaci kernelu neudalas takto. Rozbal si zdroje jadra. do nich prekopiruj /boot/config-`uname -r` jako .config takze by to mhlo vypadat asi takto:man mkinitramfs
sudo cp /boot/config-2.6.15-686-23 /usr/src/linux-2.6.17.6potom prejit do tech rozbalenych zdroju a zacit s kompilaci takto:
sudo make menuconfig - zde dat jen ulozit a ukoncit popripade neco prenastavit(prave ty filesystemy ten ide a nastavit na pevno chipset) sudo make sudo make install sudo make modules_installjen si zalohuj to stary jadro pokud by ti novy nenajelo at muzes najet zpet do stareho
0 //toto je zase nula
title Ubuntu, kernel 2.6.17
root (hd1,0)
kernel /boot/wmlinuz-2.6.17.7 root=/dev/hdc1 ro
savedefault
boot
Error15: File not found
ro
" na konci, za tim definovanim co je root... zkusil bych to bez nej... zadny dalsi kejkle bych neprovadel... zkuste to jen bez toho ro
a poslete, jak se to bude chovat... Nevim zda, ale snad to pomuze
root=...
uvadet real_root=...
napriklad tady s vyuzitim /dev/ram0:title GENTOO-new
root (hd0,2)
kernel /vmlinuz-2.6.16-gentoo-r9new root=/dev/ram0 ramdisk=8192 real_root=/dev/hda1 vga=0x317
ale tady to bylo spise kvuli tomu ze root byl /dev/ram0... jak zde bylo uvedeno, je nejlepsi kompilovat podle nejakeho puvodniho schematu, ted kdyz uz se vam prepsal config na /boot/ bych vytahl nejaky config z jiz drive kompilovaneho jadra a zkusil to znovu, pokud jste tedy nedaval aby se vse vycistilo... doporucuju nabootovat budto ze stareho jadra, pokud to nefunguje, tak z nejake live distribuce a chrootnout se na ten oddil... zkuste to prehulit novou kompilaci podle starsiho jadra...
title Ubuntu, kernel 2.6.17 root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hdc1 ro savedefault boot
title Ubuntu, kernel 2.6.17.7 root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.17.7 root=/dev/hdc1 ro quiet splash initrd /boot/initrd.img-2.6.17.7 savedefault boot title Ubuntu, kernel 2.6.17.7 (recovery mode) root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.17.7 root=/dev/hdc1 ro single initrd /boot/initrd.img-2.6.17.7 boot title Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386 root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hdc1 ro quiet splash initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386 savedefault boot title Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386 (recovery mode) root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hdc1 ro single initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386 boot
udevinfo -V
udevinfo, version 096takze bych doporucil aktualizovat. jo a jeste zjisti jestli nemas devfsd nebo tak nejak. mohlo by se to hadat
sudo apt-get install udev
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
udev is already the newest version.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 161 not upgraded.
make-kpkg --initrd
. Spravi deb balicek, ktory mozes nainstalovat/odinstalovat.
Tiskni
Sdílej: