Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
Mounting udev on /dev failed : invalid argument
mknod /dev/console : File exists
0 //toto je nula
less /boot/config-`uname -r`Nejjednosussi je pouzit jej pri konfiguraci noveho kernelu jako vychozi. Pravdepodobnost, ze kernel nebude kompatibilni s distribuci se tak snizi. Taky nezapomen ze pred rucni instalaci kernelu budes muset rucne vyrobit initramfs. Viz.
man mkinitramfsJinak v Ubuntu existuje balicek kernel-package, ktery vetsinu prace spojene s prekladem kernelu udela za tebe. Doporucuju nainstalovat a vyzkouset. Viz.
apt-get install kernel-package dpkg --status kernel-package dpkg -L kernel-package | less
Taky nezapomen ze pred rucni instalaci kernelu budes muset rucne vyrobit initramfs. Viz.to je ůplná blbost. A ted k tematu: no na tohle už jsem odpovídal na zive.cz nechapu proc tu instalaci kernelu neudalas takto. Rozbal si zdroje jadra. do nich prekopiruj /boot/config-`uname -r` jako .config takze by to mhlo vypadat asi takto:man mkinitramfs
sudo cp /boot/config-2.6.15-686-23 /usr/src/linux-2.6.17.6potom prejit do tech rozbalenych zdroju a zacit s kompilaci takto:
sudo make menuconfig - zde dat jen ulozit a ukoncit popripade neco prenastavit(prave ty filesystemy ten ide a nastavit na pevno chipset) sudo make sudo make install sudo make modules_installjen si zalohuj to stary jadro pokud by ti novy nenajelo at muzes najet zpet do stareho
0 //toto je zase nula
title Ubuntu, kernel 2.6.17
root (hd1,0)
kernel /boot/wmlinuz-2.6.17.7 root=/dev/hdc1 ro
savedefault
boot
Error15: File not found
ro
" na konci, za tim definovanim co je root... zkusil bych to bez nej... zadny dalsi kejkle bych neprovadel... zkuste to jen bez toho ro
a poslete, jak se to bude chovat... Nevim zda, ale snad to pomuze
root=...
uvadet real_root=...
napriklad tady s vyuzitim /dev/ram0:title GENTOO-new
root (hd0,2)
kernel /vmlinuz-2.6.16-gentoo-r9new root=/dev/ram0 ramdisk=8192 real_root=/dev/hda1 vga=0x317
ale tady to bylo spise kvuli tomu ze root byl /dev/ram0... jak zde bylo uvedeno, je nejlepsi kompilovat podle nejakeho puvodniho schematu, ted kdyz uz se vam prepsal config na /boot/ bych vytahl nejaky config z jiz drive kompilovaneho jadra a zkusil to znovu, pokud jste tedy nedaval aby se vse vycistilo... doporucuju nabootovat budto ze stareho jadra, pokud to nefunguje, tak z nejake live distribuce a chrootnout se na ten oddil... zkuste to prehulit novou kompilaci podle starsiho jadra...
title Ubuntu, kernel 2.6.17 root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hdc1 ro savedefault boot
title Ubuntu, kernel 2.6.17.7 root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.17.7 root=/dev/hdc1 ro quiet splash initrd /boot/initrd.img-2.6.17.7 savedefault boot title Ubuntu, kernel 2.6.17.7 (recovery mode) root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.17.7 root=/dev/hdc1 ro single initrd /boot/initrd.img-2.6.17.7 boot title Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386 root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hdc1 ro quiet splash initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386 savedefault boot title Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386 (recovery mode) root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hdc1 ro single initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386 boot
udevinfo -V
udevinfo, version 096takze bych doporucil aktualizovat. jo a jeste zjisti jestli nemas devfsd nebo tak nejak. mohlo by se to hadat
sudo apt-get install udev
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
udev is already the newest version.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 161 not upgraded.
make-kpkg --initrd
. Spravi deb balicek, ktory mozes nainstalovat/odinstalovat.
Tiskni Sdílej: