V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
libnss-ldap
a pam-ldap
nainstalovano, a nastaveno. AD obsahuje rozsirene unixove parametry type msSFUHomeDirectory apod. Vse se zda byt v poradku, ldapsearch
vrati spravne odpovedi na dotazy. Ale kdyz vyzkousim napr. id
nebo getent passwd
apod., na nektere dotazy to vyhodi Unknown user (v pripade id
), nebo vrati jen cast uzivatelu z AD (cca 15 z 60). Pri tom vsichni maji nastaveny stejne unixove parametry (vlozeno manualne perlovym skriptem). Netusi nekdo, v cem muze byt chyba?
getent shadow
to odpovi spravne, vyhodi vsechny zaznamy. Mel jsem podezreni na problem s mapovanim POSIXovych hodnot na AD v libnss-ldap.conf
a pam_ldap.conf
, to vypada nasledovne:
nss_map_objectclass posixAccount user nss_map_objectclass shadowAccount user nss_map_objectclass posixGroup group nss_map_attribute uid sAMAccountName nss_map_attribute homeDirectory msSFUHomeDirectory nss_map_attribute shadowLastChange pwdLastSet nss_map_attribute uniqueMember member nss_map_attribute cn sAMAccountName pam_login_attribute sAMAccountName pam_filter objectclass=user pam_password ad
Tak jsem prisel na problem, pokud by to nekoho zajimalo a mohlo pomoci: z nejakeho duvodu kompletni pristup k informacim ma pouze domenovy Administrator. Ani vytvoreni specialniho usera pridaneho do skupiny Administrators nepomohlo. Porad to vypisovalo pouze nejake udaje. Divne je, ze vypisuje pouze castecne informace i u zaznamu na stejnem levelu: nektere vypise nektere ne.
Dalsi problem byl, ze pam_ldap.conf
a libnss_ldap.conf
si drzi hesla v plaintextu a v pripade libnss_ldap.conf
musi mit pravo read vsichni. To se mi samozrejme nelibilo, nechat heslo domenoveho Administratora v plaintextu kde si ho muze kazdy precist, proto jsem pro libpam_ldap
a libnss_ldap
vytvoril jednoduche patche (pro verze v Ubuntu Dapper 6.06), ktere heslo alespon jednoduse zakryptuje. Pokud by to nekoho zajimalo, muzu poslat.
Tiskni
Sdílej: